Wtorek 20.11.2018

liczba odwiedzin: 197586

Projekt Erasmus+

Erasmus+ w Kołczygłowach

Erasmus+ w Kołczygłowach był naprawdę udany!

W dniach 14-18.05.2018 roku mieliśmy w naszej szkole w Kołczygłowach zaszczyt gościć pięcioosobowe delegacje z czterech krajów w ramach programu Erasmus +. Nasi uczniowie mieli możliwość uczyć się nowych narzędzi cyfrowych oraz poznawać kulturę i szkolnictwo innych europejskich krajów wspólnie z uczniami ze Szwecji, Rumunii, Turcji i Włoch. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Modern Classes for Digital Natives”, którego zadaniem jest w ciągu dwóch lat pogłębić przyjaźń i współpracę między szkołami partnerskimi oraz nauczyć się tworzyć ciekawe lekcje za pomocą cyfrowych narzędzi.

Celem spotkania w Polsce było zaprezentowanie w praktyce na przykładzie lekcji matematyki, umiejętności zdobytych podczas pierwszego spotkania w Lanciano oraz poznanie nowych narzędzi związanych z nauczaniem matematyki. W przyszłości w ramach programu odbędą się jeszcze dwa spotkania: w Rumunii - z zakresu literatury i w Szwecji - dotyczące lekcji religii.

W poniedziałek 14.05.2018 roku cała brać uczniowska wspólnie z Dyrekcją Szkoły, wójtem Kołczygłów panem Wacławem Kozłowskim oraz innymi przedstawicielami władz i społeczności lokalnej uroczyście powitała gości z zagranicy: po dwóch nauczycieli i trzech uczniów z każdego kraju: Rumunii - ze szkoły gimnazjalnej w Greci, Turcji - ze szkoły gimnazjalnej w Erzurum, Włoch - ze szkoły gimnazjalnej w Lanciano oraz Szwecji - ze szkoły gimnazjalnej w Goteborgu. Spotkanie poprowadzili w języku polskim i angielskim uczniowie naszej szkoły. W krótkiej części artystycznej goście mogli podziwiać występ szkolnego zespołu kaszubskiego, piosenkę w języku angielskim oraz taniec nowoczesny w wykonaniu naszych uczniów.

Po oficjalnym spotkaniu był czas na gry integracyjne i prezentacje swoich krajów, rejonów i szkół. Po obiedzie grupa wyjechała na wycieczkę do pobliskiego Bytowa. Goście mogli zobaczyć miasto oraz obejrzeć wystawę etnograficzną w Muzeum Zachodniokaszubskim. Na Zamku Krzyżackim w Bytowie odbyło się także spotkanie z Bractwem Rycerskim. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o średniowieczu, obejrzeliśmy pokazy sztuki rycerskiej. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do celu.

Na zakończenie pierwszego dnia zaprosiliśmy naszych gości do Kościoła Parafialnego w Kołczygłowach, który pyszni się swoją ciekawą historią. Organista czyli nauczyciel muzyki i religii w naszej szkole pan Teodor Kosiedowski, przedstawił nam tajniki gry na organach, zaprezentował kilka znanych utworów oraz zaprosił nas do wspólnego śpiewania pieśni religijnych.

We wtorek 15.05.2018 roku uczestnicy z każdego kraju zaprezentowali po jednej lekcji matematyki. Podczas pokazywanych lekcji uczniowie korzystali z gier edukacyjnych utworzonych za pomocą aplikacji GeoGebra Math Apps i Kahoot!

W przerwie między zajęciami  uczestnicy wzięli udział w pokazie chemicznym przygotowanym przez nauczycielkę chemii z naszej szkoły, podczas którego odważnie współpracowali nasi zagraniczni goście.

Po obiedzie zajęliśmy się sportem i sztuką. Goście wraz uczniami naszej szkoły zostali rozlosowani do drużyn reprezentujących wszystkie państwa biorące udział w naszym projekcie i dzielnie walczyli w kilku konkurencjach. Ich starania zostały nagrodzone brawami, dyplomami oraz drobnymi upominkami. Dzięki wspaniałej pogodzie część artystyczną pod nazwą  "Art Workshop" mogliśmy przeprowadzić przed naszą szkołą. Uczestnicy podzieleni na międzynarodowe grupy mieli przedstawić za pomocą rysunku kredą na chodniku temat „Co nas łączy”. Wszyscy zgodziliśmy się, że ważne są rozmowy oraz wspólne spędzanie czasu np. przy muzyce i sporcie. Ostatnim punktem drugiego dnia była dyskoteka połączona z zabawami integracyjnymi. Udało się wszystkich zintegrować i przez dwie godziny wszyscy świetnie bawili się. Nawet nasi goście z Rumunii i Turcji odważnie uczyli się wszystkich naszych pieśni i tańców.

W środę 16.05.2018 roku zakończyliśmy prezentacje naszych przygotowanych lekcji matematyki i przeprowadziliśmy ich ewaluację w zespołach narodowych. Następnie rozpoczęliśmy naukę nowego programu komputerowego Algodoo do tworzenia animacji z fizyki. Po południu zaprosiliśmy gości na wycieczkę do Gałąźni Małej, Słupska i Ustki. W Gałąźni Małej odwiedziliśmy elektrownię wodną. W Słupsku, spacerując po Starówce, pokazaliśmy gościom wspaniałe murale i niedźwiadki, które czynią to miasto wyjątkowym. Ostatnim przystankiem była Ustka, gdzie spędziliśmy czas na zabawach nad morzem oraz kosztując w nadmorskiej tawernie wspaniałej polskiej kuchni.

Czwartek 17.05.2018 roku był naszym ostatnim wspólnym dniem intensywnej pracy. O godzinie 9:00 nasi goście wzięli udział w imprezie pt. "Dzień Europy", przygotowanej przez uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Cztery klasy reprezentowały kraje naszych gości. Każda klasa miała za zadanie przygotować filmik promujący dany kraj, prezentację w języku angielskim oraz krótki występ artystyczny. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem "Ody do radości" czyli hymnu Unii Europejskiej. Następnie nasi uczniowie wspólnie ze swoimi rówieśnikami z zagranicy zatańczyli "belgijkę" oraz wysłuchali piosenki wykonanej przez panią Zuzanę Rudnik, oczywiście w języku czeskim. Później odbywały się prezentacje wszystkich czterech krajów. Wszystkie były wspaniałe i zostały nagrodzone wielkimi brawami. Po prezentacjach czteroosobowe zespoły złożone z gości i uczniów naszej szkoły wzięły udział w qwizie o Unii Europejskiej. Na zakończenie "Dnia Europy" wszyscy razem wykonali "zorbę" i taniec zaprezentowany przez nauczycieli z Rumunii. Uczestnicy imprezy mogli również spróbować przysmaków kulinarnych z każdego kraju oraz uzyskać wiele ciekawych informacji o poszczególnych krajach na stoiskach przygotowanych przez naszych uczniów i gości z zagranicy.

CDN