• HISTORIA

• „ Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”

Taka myśl pojawiła się na początku roku szkolnego w 2000 roku. Powstał pomysł powołania grupy wolontariuszy przy szkole w Kołczygłowach. Uczniowie chętnie zgłosili się do niesienia bezinteresownej pomocy. Na początku było nas 40 osób. Naszą grupę nazwaliśmy „DAR SERC.” W minionych latach pomagaliśmy osobom starszym i samotnym w codziennych pracach (nosiliśmy drewno na opał, sprzątaliśmy podwórko, robiliśmy zakupy), myliśmy okna na święta, organizowaliśmy paczki na Boże Narodzenie.
          We współpracy z GOK Kołczygłowy zorganizowaliśmy spotkanie opłatkowe dla wolontariuszy i ich podopiecznych. Nasza pomoc obejmowała również panią, która mieszkała w Gęślicach i przygarniała każdego zabłąkanego psa. Zorganizowaliśmy sprzedaż własnoręcznych wypieków, a z zebranych funduszy zakupiliśmy karmę dla psów. W 2002 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Mój szkolny kolega z Afryki”. Grupa dziewcząt z Barnowca we współpracy z GOK Kołczygłowy zorganizowały loterię fantową. W sklepach wystawione były kartony na zbiórkę ubrań, butów, artykułów szkolnych. Pieniądze i zebrane rzeczy trafiły do dzieci z Afryki. W tym samym czasie liczna grupa nauczycieli z naszej szkoły zobowiązała się do comiesięcznej finansowej pomocy przeznaczonej na kształcenie chłopca z Afryki tzw. ”ADOPCJA SERCA - ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ”. W 2006 roku wzięliśmy udział w „Gali Wolontariatu” w Słupsku. Nagrodzono dyplomami 17 osób, a 3 osoby znaczkami wolontariatu.  Wielokrotnie braliśmy udział w przeglądach zespołów kolędniczych w Tuchomiu. W roku 2005 zdobyliśmy I Nagrodę Wójta Gminy Tuchomie, a w 2006 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za rolę diabłów i scenografię.
          W
          2007 roku grupa wyjechała do teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl pt. „FRANCESCO”. W ramach wolontariatu działalność prowadziła również grupa liturgiczna „NADZIEJA” – działająca we współpracy z parafią. Wielokrotnie zbieraliśmy fundusze na leczenie różnych osób, naszych uczniów czy (jak w Niedzielę Palmową) na przeszczep nerki dla pani Magdy z naszej gminy. W naszej szkole odbyły się weekendowe warsztaty teatralne z absolwentką szkoły teatralnej w  Krakowie,  w GOK Kołczygłowy z aktorami z teatru „Tęcza” ze Słupska. W 2007 roku odbyła się I Gala Szkolnego Klubu Wolontariusza z przedstawieniem z okazji Dnia Matki.

Dzień Papieski, odwiedziny z życzeniami z okazji Dnia Nauczyciela u emerytowanych nauczycieli, sprzątanie opuszczonych grobów, zbiórka artykułów spożywczych i przygotowywanie paczek świątecznych, stoisko na Szkolnym Kiermaszu Świątecznym, pomoc w GOK Kołczygłowy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przygotowywanie Jasełek, współpraca z parafią (Orszak Trzech Króli, procesja Bożego Ciała, itp.) to przykłady akcji, które trwają do dziś.