Nawigacja

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach
  ul. Szkolna 10
  77-140 Kołczygłowy

  e-mail:
  zskolczyglowy@gmail.com
 • 59 8213416

Szkoła

Motto Szkoły

„W każdym człowieku jest coś dobrego i na tym należy oprzeć się w wychowaniu."

[Janusz Korczak]

 

 

Zegar

Czwartek 17.01.2019

Projekty

Dzwonki

 1.8.00 - 8.45      2. 8.55 - 9.40   

     3.9.50 - 10.35    4.10.50 - 11.35   

    5.11.50 - 12.35  6.12.45 - 13.30 

   7.13.35 - 14.20  8.14.25 - 15.10

Mapa

Goście

liczba odwiedzin: 223338

17.12.2018 - Spotkanie Świąteczne

17 grudnia 2018 roku wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego spotkali się na łączniku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miałop charakter edukacyjny oraz integracyjny. Podczas poczęstnuku wyświetlony został film pokazujący kaszubski zwyczaj kolędowania "Gwiżdżów". Następnie przy herbacie i kawie uczniowie mieli okazję odsłuchać kasuzsbskie kolędy i pastorałki – zarówno te tradycyjne, stare jak i te współczesne. W tym czasie najmłodsi uczestnicy spotkania mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi wykonując bożonarodzeniowe kolorowanki.

  


11.12.2018 - Warsztaty garncarskie

11 grudnia 2018 roku uczniowie klas 4-8 oraz III gimnazjum w ramach zajęć języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach garncarskich. Warsztaty poprowadzili Pan Ryszard i Jarosław Arkuszyńscy wraz z pomocnikami, którzy od lat kontynuują rodzinną tradycję w miejscowości Sokole nieopodal Polnicy. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o procesie wytwarzania garncarskich rękodzieł po czym przystąpili do aktywnej części warsztatów, podczas których własnymi rękoma przy niewielkiej pomocy prowadzących tworzyli własne wyroby. Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. W jednej z nich uczniowie tworzyli miseczki metodą glinianych „wałeczków”, jakie wygładzając palcami formowali płaskie naczynia. W drugiej części już przy pomocy koła garncarskiego napędzanego elektrycznie mogli tworzyć bardziej skomplikowane naczynia takie jak: kielichy, miski, dzbany, skarbonki czy wazony. Dodatkową atrakcją dla chętnych było koło garncarskie napędzane ruchem nogi. Zdaniem uczniów, taki sposób wykonywania przedmiotów z gliny było bardzo trudne z powodu ogromnej uwagi, jaką trzeba było poświęcić na koordynację ruchów: nogi i rąk, przy czym bacząc na dokładność formowania naczyń.

     


04.12.2018  - Poczta Świętego Mikołaja

Na Kaszubach kultywowana jest tradycja wysyłania kartek świątecznych. Uczniowie klas I, II i IV uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego 4 grudnia pojechali wraz ze swoimi nauczycielami na warsztaty do Płotowa. W Zagrodzie Styp-Rekowskich mieli wszyscy okazję zapoznać się z tradycjami istniejącymi od bardzo dawna na Kaszubach. Zgodnie z tradycją przygotowaliśmy kartki świąteczne, po warsztatach była degustacja kawy zbożowej i kaszubskiego Kucha. Kontynuacją omawianego tematu był film w Bytowskim kinie „Albatros” ukazujący postać Świętego Mikołaja w różnych kręgach kulturowych.


09 - 11.11.2018  - Obchody 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

W dniu 09.11.2018 roku odbył się uroczysty apel przeznaczony dla klas IV – VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniów klasy III Gimnazjum. Apel również uświetnił występ naszego Zespołu Kaszubskiego „Zeloné Òczka”.

11 Listopada 2018 roku odbył się Marsz Niepodległości ulicami Kołczygłów, wraz z Uroczystą Mszą Świętą. Patronat nad uroczystością obejmował Ksiądz Proboszcz Paweł Młyński. Rocznicę Niepodległości licznie świętowali uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami. Szczególnie zaprezentowali się uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, niosąc flagę Polski w strojach regionalnych. Podczas przemarszu wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne.


06.11.2018  - Warsztaty w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Uczniowie klas Va, VI, VIIa,b, VIIIa oraz III Gimnazjum uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W murach Zamku Ksiażąt Pomorskich miały miejsce warsztaty. Uczniowie klas starszych (VII, VIII, 3 Gim) poznali dawną metodę tkania dywanów. Na zajęciach mogli spróbować swoich sił, a mianowicie posługując się specjalnie przygotowaną ramką mieli za zadanie utkać z wełny podstawkę pod kubek. Natomiast uczniowie klas młodszych metodą filcowania na mokro wykonywali kwiaty z wełny. Przy użyciu mydła, ciepłej wody oraz niezbędnej do tego wełny, uczniowie musieli stworzyć kolejno łodygę, dno oraz kielich.Po zakończonych warsztatach, w ramach integracji, uczniowie udali się na seans filmowy do kina.

    


październik 2018  - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego przez kilka tygodni uczestniczyli w warsztatach. Podczas tych zajęć wykonywali kwiaty z bibuły oraz krepiny starymi metodami. By uchronić kwiaty przed negatywnym działaniem opadów, uczniowie zakonserwowali je w wosku. Następnie wykonane zostały wieńce oraz wiązanki. Na przygotowanych wcześniej kolistych stelażach uczniowie mocowali gałązki z zielonym igliwiem. Kolejna część warsztatów polegała na zdobieniu. Uczniowie przy pomocy krótkich drucików, mocowali gotowe kwiaty na wieńcach i wiązankach.

Koniec października jest czasem, w którym przygotowuje się groby na Święto Wszystkich Zmarłych. W tym właśnie czasie, w ramach zajęć języka kaszubskiego uczniowie odwiedzili opuszczone groby na Cmentarzu Parafialnym w Kołczygłowach, przyozdabiając je przygotowanymi wieńcami i wiązankami.


20.10.2018  - „Zeloné Òczka” na Hubertusie

20 października 2018 roku dzięki współpracy państwa Elżbiety i Czesława Lang oraz Wójta Gminy Kołczygłowy Wacława Kozłowskiego odbył się już VIII Hubertus dla dzieci. Oprócz rozmaitych atrakcji i konkursów, był także pokaz musztry wojskowej i pokazowa pogoń za lisem. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach należący do szkolnej grupy tańca kaszubskiego „Zeloné Òczka” przygotowały krótką część artystyczną. Młodsi zaprezentowali taniec ”Szewiec”, po którym wspólnie z publicznością zaśpiewali ”Kaszëbsczé nótë”. Następnie starsza grupa na scenie pokazała „Kaszëbsczégò Pòlonézra”. Mimo kapryśnej pogody, humor udzielił się wszystkim, a zapału do rywalizacji w konkursach nikomu nie zabrakło.


01.10.2018  - Święto "Pieczonego Ziemniaka"

W dniu 1 października dzieci uczęszczające na zajęcia języka kaszubskiego wybrały się razem z nauczycielami na piknik. Podczas imprezy uczniowie wykonali stwora ziemniaczanego, piekli kiełbaski i ziemniaki oraz brali udział w grach i zabawach sportowych.

  


18 - 26.09.2018  - Kaszubski decoupage

W dniach 18 i 26 września uczniowie klasy V uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego podczas warsztatów zapoznali się z nową techniką plastyczną - decoupage. W trakcie kilku spotkań warsztatowych wykonali nową metodą deski ozdobne z motywami kwiatów kaszubskich.


 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach
  ul. Szkolna 10
  77-140 Kołczygłowy

  e-mail:
  zskolczyglowy@gmail.com
 • 59 8213416

Galeria zdjęć