•  2020/2021

• 13.09.2020 r.

Dożynki Gminne w Kołczygłowach

Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem dożynki w Gminie Kołczygłowy ograniczone zostały jedynie do Mszy Świętej w intencji dziękczynnej za plony i o Boże błogosławieństwo dla rolników. Niemniej jednak, grupa uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego należąca jednocześnie do szkolnego zespołu tańca kaszubskiego „Zeloné òczka” reprezentowała Szkołę Podstawową w Kołczygłowach.

Wrzesień 2020 r.

Warsztaty kulinarne – „Kaszuby od kuchni” realizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura

W przeciągu czterech wrześniowych tygodni, piętnaścioro uczniów klas VII i VIII przygotowało łącznie 60 posiłków nawiązujących do kaszubskiej kuchni. Wszystko odbyło się w ramach projektu „KASZUBY OD KUCHNI”, jaki powstał w wyniku współpracy Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kołczygłowach.

Warsztaty kulinarne odbywały się w soboty i miały charakter zdalny, tzn. prowadzone były na odległość przy pomocy komunikatora SKYPE.

Uczniowie mieli okazję przygotować m. in. chleb, pùlczi czyli ziemniaki w mundurkach czy kaszubskie drożdżówki.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych kuchennych uniesień i sukcesów!!!

22-23.10.2020 r.

XIX Dyktando Kaszubskie

W tym roku odbyło się już XIX Kaszubskie Dyktando, lecz w zupełnie innej scenerii. 22 i 23 października w murach naszej szkoły, czyli w sposób zdalny przeprowadzono konkurs XIX dyktanda. Uczennice zmierzyły się z tekstami dotyczącymi tematyki morskiej, którym serdecznie dziękujemy za dzielne reprezentowanie Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach podczas tego wydarzenia.

Październik 2020 r.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach

W ramach konkursu uczniowie przygotowali wiele pięknych i oryginalnych prac.  Były to między innymi foldery, książki, plakaty czy zdjęcia, a wszystko to, by w jak najbardziej kreatywny sposób odpowiedzieć na pytania w ramach XXIV Konkursu Wiedzy o Kaszubach organizowanego "Dziennik Bałtycki" i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Zarząd Główny. Wśród prac z naszej szkoły, Izabela Ginter została laureatką tego konkursu zajmując II miejsce w kategorii klas IV-VIII.

Wszystkim uczniom gorąco gratulujemy i życzymy dalszych fantastycznych pomysłów.

2.11.2020 r.

Wieńce przy kaszubskich waflach

Na początku listopada odbyły się warsztaty dla uczniów klas II uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego. Na początku spotkania uczniowie tworzyli kwiaty z bibuły i krepiny, którymi ozdobili własnoręcznie zrobione wieńce nagrobne. W drugiej części, każdy z uczestników otrzymał szklaną antyramkę, na której malował swój obrazek nawiązując do tradycyjnego kaszubskiego malarstwa na szkle. Po pracy trzeba było zjeść, więc uczniowie poznali tajniki przygotowania kaszubskich „waflów”, które mogli także skosztować. Na zakończenie, w ramach relaksu udaliśmy się do sali, gdzie wygodnie na materacach spędziliśmy wieczór przy filmie.

3.11.2020 r.

Pandemia na Kaszubach czyli warsztaty z szycia kaszubskich maseczek

Spotkanie zaczęło się od tworzenia wieńców nagrobnych. Wcześniej uczniowie klas III przygotowywali kwiaty z bibuły i krepiny, którymi następnie ozdobili swoje wieńce. W drugiej części, by do codziennego życia  pełnych obostrzeń wprowadzić element kaszubskiego folkloru, przy pomocy szablonów, każdy wykroił swój materiał w kaszubskie wzory, z których później powstały maseczki. Następnie, by zaspokoić głód, każdy wziął udział w przygotowywaniu gofrów. Na zakończenie pracowitego dnia miał miejsce seans filmowy.

4.11.2020 r.

Malowanie na szkle i inne...warsztaty kaszubskie.

Uczniowie klas I spotkali się tego dnia w ramach zajęć języka kaszubskiego. Na warsztatach uczniowie mogli poznać pierwszy raz metody tworzenia kwiatów z bibuły i wieńców. W następnej części każdy z nich stał się artystą. Przy pomocy pędzla, farby i szkła uczestnicy tworzyli przepiękne obrazy. Po ciężkiej pracy należało się posilić, a dokładnie wspólnymi siłami upiekli kaszubskie wafle poznając przy tym przepis na tradycyjne kaszubskie „wafle”. Po sprzątnięciu stanowisk pracy, udaliśmy się do sali, gdzie odpoczęliśmy oglądając film.

Grudzień 2020 r.

„Kaszëbsczi kalãdôrz adwentowi”

Grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Przez cały czas adwentu uczniowie uczęszczający w zajęciach z języka kaszubskiego mogli wykonywać zadania. Zadania zostały przydzielone na każdy dzień adwentu, do których należało między innymi posprzątanie pokoju, rozwiązanie rebusu, ale również takie kreatywne zadania jak pieczenie pierników, tworzenie ozdób choinkowych czy kartek świątecznych. Dla uczniów, którzy wykazali się sumiennością i systematycznością Gwiazdor zostawił drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy!

Méster bëlnégò czëtaniô

W tym roku, konkurs „Méster bëlnégò czëtaniô” popularyzujący literaturę kaszubską organizowany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie  również odbył się w formie zdalnej. Zadaniem uczniów było wysłanie nagrania czytanego tekstu przydzielonego do każdej z kategorii. Ponad dwa lata nauki języka kaszubskiego przyniosły efekty, a także dzięki zaangażowaniu uczennicy i wsparciu rodziny, nasza uczennica Łucja Siedlecka zajęła II miejsce w kategorii klas I-III.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!