• Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

PROJEKT EDUKACYJNY Z MATEMATYKI

pt.: „MATEMATYKA KOŁEM SIĘ TOCZY”

skierowany do uczniów klas V

Cele projektu:

1. Podniesienie umiejętności matematycznych uczniów poprzez naukę w innych formach i metodach niż szkolnych.

2. Aktywne uczestnictwo uczniów i rodziców w zajęciach pozalekcyjnych.

3. Zmiana postrzegania matematyki jako nauki trudnej
          i niedostępnej.

Opis projektu:

1. Sprawdzenie wiedzy i umiejętności matematycznych uczniów przed realizacją projektu.

2. „Matematyka w plenerze na rowerze” – wycieczki rowerowe pod czujnym okiem matematyków z naszej szkoły. Pokażemy uczniom „sztuczki rachunkowe”, zabawy matematyczne z elementami rywalizacji, ćwiczenia matematyczne na wesoło.

3. „Rodzicu! Ja Ci pokażę!” – zorganizujemy „matematyczne kalambury” dla uczniów i rodziców oraz rodzinne ognisko
          z kiełbaskami.

4. „Matematyczni artyści” – z tej części projektu pokażemy uczniom i rodzicom nowe, atrakcyjne techniki uczenia się: techniki tworzenia lapbooków i map myśli metodą projektów.

5. „Matematyka na co dzień – mali aktorzy” – w czasie trwania projektu odbędą się zajęcia ukazujące wszechobecność matematyki
          w życiu codziennym. Efektem naszych działań będzie publikacja na stronie internetowej szkoły: filmiku z najciekawszą inscenizacją scenki matematycznej, prezentacji multimedialnej na temat wszechobecności matematyki oraz projektu ubrania z figur/brył geometrycznych.

6. „Bryły wokół nas”  – to innowacyjne warsztaty dla uczniów. Budowanie brył z klocków, sklejanie brył z papieru, budowanie szkieletów brył ze słomek, układanie budowli z klocków na podstawie cienia. Uczniowie poznają podstawowe zagadnienia dotyczące objętości poprzez zabawy z wodą w naczyniach, przelewanie wody/przesypywanie piasku do mniejszych brył, porównywania objętości.

7. Sprawdzenie wiedzy i umiejętności matematycznych uczniów po realizacji projektu.

Koordynatorzy projektu: nauczyciele matematyki.

Czas trwania projektu: wrzesień – grudzień 2021