• 2018/2019

        • 13.06.2019 - Warsztaty w Brusach Jaglich

          13 czerwca uczniowie klas: IV, V i III gimnazjum, którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego mieli przyjemność wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez pracowników Chaty Kaszubskiej w Brusach Jaglich. Miejscowość ta jest znana na Kaszubach dzięki panu Józefowi Chełmowskiemu. Był to ludowy artysta, rzeźbiarz i malarz oraz właściciel prywatnego muzeum regionalnego, który mieszkał w sąsiedztwie właśnie owej chaty. Warsztaty składały się z dwóch części. W jednej z nich, uczniowie mogli zmierzyć się z kulinarnym wyzwaniem, jakim jest pieczenie wafli. Zanim jednak uczestnicy zajęli swoje stanowiska, dzięki panu Krzysztofowi poznali historię tej kaszubskiej tradycji. Następnie,tradycyjnym sposobem każdy przygotował swoje ciasto, uczestniczył w procesie pieczenia a na koniec mógł skosztować swój wypiek. Głównym celem drugiej części warsztatów było zapoznanie się z twórczością wspomnianego wyżej Józefa Chełmowskiego, a dokładnie z jego aniołami. W tej części uczestnicy samodzielnie malowali drewniane anioły akrylowymi farbami.

              


          29.04.2019 - Wycieczka do Bytowa

          Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wraz ze swoimi nauczycielami mieli okazję zwiedzić wnętrza Zamku Krzyżackiego w Bytowie. Pod fachowym okiem Pani przewodnik  wszyscy zapoznali się z bardzo bogatą ekspozycją etnograficzną obrazującą dawne życie ludności Kaszubskiej na terenie Bytowa i okolicy. Natomiast w części historycznej mogliśmy zwiedzić  refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium. Po dokładnym zwiedzaniu na zamku i zakupieniu pamiątek najmłodsi słuchacze języka kaszubskiego zwiedzili ruiny na Placu Garncarskim i odwiedzili śpiącą w wieży księżniczkę. Następnym etapem zwiedzania był Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz zabytkowe kamienice Bytowa. Zwieńczeniem  intensywnego zwiedzania była nagroda w postaci seansu filmowego o życiu zwierząt leśnych i zwierząt egzotycznych.


          21.04.2019  - Wielkanoc

          Podczas zajęć języka kaszubskiego uczniowie klas IV i V  uczą się wielu technik plastycznych za pomocą jakich można zaprezentować sztukę użytkową  po Kaszubsku. Techniką quillingu nasi uczniowie wykonywali kartki wielkanocne. Wzory na kartkach przedstawiały elementy kwiatów haftu Kaszubskiego, postacie wielkanocnego zajączka oraz kolorowe jajka. Kartki z życzeniami świątecznymi stanowią jeden z elementów tradycji i kultury na Kaszubach.

          14.04.2019r  -  Niedziela Palmowa.

          Uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów przygotowali kwiaty jakie znalazły się na
          ogromnej palmie.
          Tegoroczna palma została wykonana przez nauczycieli naszej szkoły. Do kościoła w uroczystej procesji została wniesiona przez delegację uczniów klas II, uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego.  W przygotowaniach do obchodów Niedzieli Palmowej brali również udział rodzice uczniów, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

           


          06.04.2019 - XXVI Przegląd Kaszubskiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

          W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pod nazwą: XXVI Przegląd Kaszubskiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Celem konkursu jest popularyzacja dziedzictwa materialnego i tradycji kaszubskiej oraz regionalnej twórczości Kaszub i Pomorza. Spośród uczniów naszej szkoły, Mai Ginter oraz Szymonowi Kiełbasie udało się zdobyć wyróżnienie. Maja otrzymała wyróżnienie w kategorii haft kaszubski, natomiast Szymon w kategorii malowanie na szkle. Serdecznie gratulujemy!


          03.04.2019 - Palma Wielkanocna

          W naszej szkole po raz kolejny odbyły się warsztaty z papieroplastyki. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego przygotowywali kwiaty, które później zostały umieszczone na szkolnej palmie. Pojawiły się tam między innymi tulipany, krokusy czy ogromne szafirki. Jest to już tradycją szkoły, że dana palma zostaje co roku uroczyście wprowadzona do kościoła pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach podczas Niedzieli Palmowej.


          20.03.2019 - Aktywne Kaszuby

          To już piąty raz, kiedy uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym corocznie przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie w Gdańsku. W tym roku tematem były Kaszuby, tradycja i przyroda w twórczości Jana Trepczyka. W nagrodę za udział w konkursie, uczniowie otrzymali zaproszenie na mecz koszykówki Trefl Sopot - Stelmet Zielona Góra, który miał miejsce 20.03.2019 r. na ERGO Arenie w Gdańsku. Wcześniej, uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej oraz mieli okazję pospacerować po gdańskiej Starówce.


          07.03.2019 - Zajęcia warsztatowe

          Nasi uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego brali udział w zajęciach warsztatowych gdzie główną rolę pełniła masa solna i glina. Uczniowie swoje zdolności plastyczne szlifowali w masie solnej, a następnie tworzyli postacie zwierząt w glinie. Kolejnym punktem warsztatów było pieczenie „wafli Kaszubskich”. Tutaj ogromnym wsparciem okazały się mamy naszych uczniów.  Na koniec spotkania był film animowany oraz rozgrywki gier planszowych "po kaszubsku".


          31.01.2019 - Warsztaty

          Po raz kolejny uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego mieli okazję sprawdzić swoje plastyczne umiejętności. 31 stycznia miały miejsce warsztaty, które przeprowadzili pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Warsztaty składały się z dwóch części. Na jednej z nich, uczniowie wykonywali obrazki metodą malowania na szkle. Używając markerów oraz specjalnych farb, starannie wykonywali swoje prace. Druga część to nowoczesna technika zdobienia tkanin. Każdy uczeń otrzymał marker, którym należało odwzorować szablon haftu kaszubskiego na materiałowej siatce zdobiąc ją później specjalnymi farbami. Wszystkie prace zrobiły pozytywne wrażenie zarówno na uczniach, koordynatorach jak i organizatorach warsztatów.

             


          18.01.2019 - Wieczór z filmem i haftem

          Nasi uczniowie w ramach zajęć języka kaszubskiego uczestniczyli w warsztatach doskonalących umiejętności haftu kaszubskiego. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali materiały i przybory zakupione wcześniej w „Pracowni Haftu” Pani Gabrieli Reca. Warsztaty dla urozmaicenia wieczoru były przeplatane seansem filmowym i wspólnym posiłkiem. Nad precyzją i kolorystyką wykonywanych prac czuwali nauczyciele języka kaszubskiego.


          17.12.2018 - Spotkanie Świąteczne

          17 grudnia 2018 roku wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego spotkali się na łączniku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miałop charakter edukacyjny oraz integracyjny. Podczas poczęstnuku wyświetlony został film pokazujący kaszubski zwyczaj kolędowania "Gwiżdżów". Następnie przy herbacie i kawie uczniowie mieli okazję odsłuchać kasuzsbskie kolędy i pastorałki – zarówno te tradycyjne, stare jak i te współczesne. W tym czasie najmłodsi uczestnicy spotkania mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi wykonując bożonarodzeniowe kolorowanki.

            


          11.12.2018 - Warsztaty garncarskie

          11 grudnia 2018 roku uczniowie klas 4-8 oraz III gimnazjum w ramach zajęć języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach garncarskich. Warsztaty poprowadzili Pan Ryszard i Jarosław Arkuszyńscy wraz z pomocnikami, którzy od lat kontynuują rodzinną tradycję w miejscowości Sokole nieopodal Polnicy. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o procesie wytwarzania garncarskich rękodzieł po czym przystąpili do aktywnej części warsztatów, podczas których własnymi rękoma przy niewielkiej pomocy prowadzących tworzyli własne wyroby. Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. W jednej z nich uczniowie tworzyli miseczki metodą glinianych „wałeczków”, jakie wygładzając palcami formowali płaskie naczynia. W drugiej części już przy pomocy koła garncarskiego napędzanego elektrycznie mogli tworzyć bardziej skomplikowane naczynia takie jak: kielichy, miski, dzbany, skarbonki czy wazony. Dodatkową atrakcją dla chętnych było koło garncarskie napędzane ruchem nogi. Zdaniem uczniów, taki sposób wykonywania przedmiotów z gliny było bardzo trudne z powodu ogromnej uwagi, jaką trzeba było poświęcić na koordynację ruchów: nogi i rąk, przy czym bacząc na dokładność formowania naczyń.

               


          04.12.2018  - Poczta Świętego Mikołaja

          Na Kaszubach kultywowana jest tradycja wysyłania kartek świątecznych. Uczniowie klas I, II i IV uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego 4 grudnia pojechali wraz ze swoimi nauczycielami na warsztaty do Płotowa. W Zagrodzie Styp-Rekowskich mieli wszyscy okazję zapoznać się z tradycjami istniejącymi od bardzo dawna na Kaszubach. Zgodnie z tradycją przygotowaliśmy kartki świąteczne, po warsztatach była degustacja kawy zbożowej i kaszubskiego Kucha. Kontynuacją omawianego tematu był film w Bytowskim kinie „Albatros” ukazujący postać Świętego Mikołaja w różnych kręgach kulturowych.


          09 - 11.11.2018  - Obchody 100 - lecia Odzyskania Niepodległości

          W dniu 09.11.2018 roku odbył się uroczysty apel przeznaczony dla klas IV – VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniów klasy III Gimnazjum. Apel również uświetnił występ naszego Zespołu Kaszubskiego „Zeloné Òczka”.

          11 Listopada 2018 roku odbył się Marsz Niepodległości ulicami Kołczygłów, wraz z Uroczystą Mszą Świętą. Patronat nad uroczystością obejmował Ksiądz Proboszcz Paweł Młyński. Rocznicę Niepodległości licznie świętowali uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami. Szczególnie zaprezentowali się uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, niosąc flagę Polski w strojach regionalnych. Podczas przemarszu wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne.


          06.11.2018  - Warsztaty w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

          Uczniowie klas Va, VI, VIIa,b, VIIIa oraz III Gimnazjum uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W murach Zamku Ksiażąt Pomorskich miały miejsce warsztaty. Uczniowie klas starszych (VII, VIII, 3 Gim) poznali dawną metodę tkania dywanów. Na zajęciach mogli spróbować swoich sił, a mianowicie posługując się specjalnie przygotowaną ramką mieli za zadanie utkać z wełny podstawkę pod kubek. Natomiast uczniowie klas młodszych metodą filcowania na mokro wykonywali kwiaty z wełny. Przy użyciu mydła, ciepłej wody oraz niezbędnej do tego wełny, uczniowie musieli stworzyć kolejno łodygę, dno oraz kielich.Po zakończonych warsztatach, w ramach integracji, uczniowie udali się na seans filmowy do kina.

              


          październik 2018  - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

          Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego przez kilka tygodni uczestniczyli w warsztatach. Podczas tych zajęć wykonywali kwiaty z bibuły oraz krepiny starymi metodami. By uchronić kwiaty przed negatywnym działaniem opadów, uczniowie zakonserwowali je w wosku. Następnie wykonane zostały wieńce oraz wiązanki. Na przygotowanych wcześniej kolistych stelażach uczniowie mocowali gałązki z zielonym igliwiem. Kolejna część warsztatów polegała na zdobieniu. Uczniowie przy pomocy krótkich drucików, mocowali gotowe kwiaty na wieńcach i wiązankach.

          Koniec października jest czasem, w którym przygotowuje się groby na Święto Wszystkich Zmarłych. W tym właśnie czasie, w ramach zajęć języka kaszubskiego uczniowie odwiedzili opuszczone groby na Cmentarzu Parafialnym w Kołczygłowach, przyozdabiając je przygotowanymi wieńcami i wiązankami.


          20.10.2018  - „Zeloné Òczka” na Hubertusie

          20 października 2018 roku dzięki współpracy państwa Elżbiety i Czesława Lang oraz Wójta Gminy Kołczygłowy Wacława Kozłowskiego odbył się już VIII Hubertus dla dzieci. Oprócz rozmaitych atrakcji i konkursów, był także pokaz musztry wojskowej i pokazowa pogoń za lisem. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach należący do szkolnej grupy tańca kaszubskiego „Zeloné Òczka” przygotowały krótką część artystyczną. Młodsi zaprezentowali taniec ”Szewiec”, po którym wspólnie z publicznością zaśpiewali ”Kaszëbsczé nótë”. Następnie starsza grupa na scenie pokazała „Kaszëbsczégò Pòlonézra”. Mimo kapryśnej pogody, humor udzielił się wszystkim, a zapału do rywalizacji w konkursach nikomu nie zabrakło.


          01.10.2018  - Święto "Pieczonego Ziemniaka"

          W dniu 1 października dzieci uczęszczające na zajęcia języka kaszubskiego wybrały się razem z nauczycielami na piknik. Podczas imprezy uczniowie wykonali stwora ziemniaczanego, piekli kiełbaski i ziemniaki oraz brali udział w grach i zabawach sportowych.

            


          18 - 26.09.2018  - Kaszubski decoupage

          W dniach 18 i 26 września uczniowie klasy V uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego podczas warsztatów zapoznali się z nową techniką plastyczną - decoupage. W trakcie kilku spotkań warsztatowych wykonali nową metodą deski ozdobne z motywami kwiatów kaszubskich.