•                                                      PROJEKT EDUKACYJNY

KLAS VII-VIII

SP w KOŁCZYGŁOWACH

MYŚL PRZEWODNIA PROJEKTU:

Projekt polega na organizacji innowacyjnych warsztatów matematycznych. Tam uczniowie poznają techniki i metody rozwiązywania ciekawych zadań matematycznych oraz tworzenia własnych zadań na platformach edukacyjnych. Następnie będą przekazywali zdobytą wiedzę i umiejętności młodszym uczniom w każdy piątek w ramach tzw. MATEMATYCZNYCH PIĄTKÓW organizowanych na szkolnym łączniku. Uczestnicy projektu będą też prowadzić blog matematyczny na Facebooku.

CELE PROJEKTU:

1. Uzyskanie szerszych kompetencji matematycznych
        w sposób odmienny od systemu lekcyjnego.

2. Zwiększenie aktywności i zaangażowania uczniów
        w działania edukacyjne i popularyzujące matematykę realizowane w ramach projektu.

3. Rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły sprzyjającej odkrywaniu własnych zainteresowań i umożliwiającej rozwijanie umiejętności z zakresu wykorzystania technik informacyjnych.

PRZEBIEG PROJEKTU:

1. Organizacja warsztatów matematycznych dla uczniów klas 7 i 8 – na zajęciach nauczyciele matematyki pokażą w jaki sposób można rozwiązać zadania matematyczne. Uczniowie poznają łatwe do zapamiętania techniki rozwiązywania zadań oraz triki, które pozwalają na sprytne wykonanie obliczeń na potrzeby rozwiązania. Zajęcia będą odbywały się co tydzień w dwóch grupach uczniowskich.

2. Organizacja piątków matematycznych – w każdy piątek w czasie trwania projektu uczestnicy warsztatów pod przewodnictwem nauczyciela będą wystawiali matematyczne stoiska na łączniku górnym, gdzie każdy uczeń szkoły będzie mógł rozwiązywać ciekawe zadania oraz skorzystać z porad
        i pomocy starszych kolegów i koleżanek. Na potrzeby tych działań stworzymy ciekawe karty pracy, pomoce dydaktyczne, opracujemy ciekawe zadania i łamigłówki. Pokażemy interdyscyplinarność matematyki, jej wszechobecność w życiu codziennym.

3. Konkurs „Giganci arytmetyki” – zorganizujemy konkurs matematyczny adresowany do wszystkich uczniów klas 4-8, który pomoże wyłonić na każdym poziomie klasowym ucznia
        z najsprawniejszą techniką przeprowadzania obliczeń matematycznych.

4. Blog matematyczny – wszystkie działania będziemy na bieżąco relacjonować na specjalnej, dedykowanej realizowanemu projektowi stronie na Facebooku. Na blogu pojawią się porcje wiadomości matematycznych, które staną się wsparciem dla uczniów naszej szkoły w czasie nauki matematyki. W czasie trwania projektu wykorzystamy metody: pracy w grupach, metoda projektowa

Koordynatorzy projektu: nauczyciele matematyki.

Czas trwania projektu: wrzesień – grudzień 2022