•                     PROJEKT EDUKACYJNY

KLAS V – VI

SP w KOŁCZYGŁOWACH

MYŚL PRZEWODNIA PROJEKTU:

Projekt polega na organizacji innowacyjnych warsztatów matematycznych. Myślą przewodnią projektu jest nauka,
        a w zasadzie odkrywanie matematyki przez wykorzystanie zmysłów. Zabawa, działanie, elementy rywalizacji i stawianie na pomysłowość dzieci ma być sposobem na poznanie tego, jak bardzo matematyka, często w sposób niezauważalny, ma wpływ na nasze życie. Zajęcia o różnym charakterze (wycieczki piesze, rowerowe, nagrywanie filmów, tworzenie brył) mają pokazać inne, nieznane oblicze matematyki.

CELE PROJEKTU:

1. Podniesienie kompetencji matematycznych uczniów poprzez naukę w innych formach i metodach niż szkolnych, co finalnie przełoży się także na odniesienie przez nich sukcesu w szkolnej edukacji (lepsze oceny końcoworoczne i satysfakcjonujący wynik egzaminu końcowego).

2. Zwiększenie liczby uczniów uczestniczących w projekcie
        i rodziców wspierających realizację projektu. Uczniowie
        i rodzice będą chętniej aktywnie uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych.

3. Zmiana postrzegania matematyki jako nauki trudnej
        i niedostępnej, a w konsekwencji zmiana zainteresowań naukami ścisłymi i bardziej świadomy wybór dalszej ścieżki kształcenia po szkole podstawowej.

PRZEBIEG PROJEKTU:

1. DIAGNOZA WSTĘPNA. Sprawdzenie wiedzy uczniów przed realizacją projektu.

2. KRÓLEWSKIE PODCHODY. Zorganizujemy 2 wycieczki rowerowe trasą wyznaczoną na mapie, na której zlokalizowane będą punkty z ciekawymi zadaniami do wykonania.

3. NA KRÓLEWSKIM DWORZE. Zaprosimy rodziców
        i uczniów na rodzinne grillowanie, opracujemy listę zakupów zgodnie z budżetem oraz z zachowaniem proporcji w stosunku do liczby zaproszonych gości.

4. WSZECHOBECNA KRÓLOWA NAUK. 4 razy odbędą się dwugodzinne warsztaty ukazujące wszechobecność matematyki. Opracujemy scenariusz do filmiku, w którym wystąpią uczniowie i odegrają sceny, w których kluczowe będzie wykorzystanie matematyki w różnych sytuacjach życiowych.

5. W ZAMKU KRÓLOWEJ. 4 razy odbędą się dwugodzinne warsztaty. Zajęcia polegać będą na budowaniu budowli
        i konstrukcji z piasku kinetycznego. Wprowadzone zostaną elementy geometrii przestrzennej oraz wyrażeń algebraicznych oraz równań wykraczające poza program nauczania matematyki w klasie 6.

6. TAJNE SZYFRY. 3 razy odbędą się dwugodzinne warsztaty, na których uczniowie nauczą się kodowania i dekodowania szyfrem Juliusza Cezara i Polibiusza. Uczniowie opracują swoje własne techniki szyfrowania.

7. DIAGNOZA KOŃCOWA. Sprawdzenie wiedzy i nowych umiejętności uczniów po realizacji projektu.

Metody pracy: gra dydaktyczna, pokaz z objaśnieniem, burza mózgów, metoda dramy, projektowa, odwrócona lekcja, mapa umysłu, WebQuest.

Koordynatorzy projektu: nauczyciele matematyki.

Czas trwania projektu: wrzesień – grudzień 2022