Szkoła

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach
  ul. Szkolna 10
  77-140 Kołczygłowy
 • 59 8213416

Lokalizacja

Goście

liczba odwiedzin: 26539

Motto Szkoły

„W każdym człowieku jest coś dobrego i na tym należy oprzeć się w wychowaniu."

[Janusz Korczak]

 

 

Zegar

Sobota 25.11.2017

Projekty

Dzwonki

 1.8.00 - 8.45      2. 8.50 - 9.35   

     3.9.50 - 10.35    4.10.50 - 11.35   

    5.11.50 - 12.35  6.12.45 - 13.30 

   7.13.35 - 14.20  8.14.25 - 15.10

 • "Niektórzy lubią poezję"

  Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Niektórzy lubią poezję".

  W dniu 16 listopada uczniowie recytowali wiersze Bolesława Leśmiana. Wraz z młodzieżą uczciliśmy w ten sposób 140. rocznicę urodzin  i 80. rocznicę śmierci poety. Celem konkursu było propagowanie piękna poezji Bolesława Leśmiana wśród uczniów, uwrażliwianie młodzieży na słowo poetyckie, upowszechnianie sztuki recytacji oraz zacieśnianie więzi między szkołami. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe - w tym także tomiki poezji Bolesława Leśmiana. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział oraz słodki upominek, a nauczyciele pisemne podziękowania. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, natomiast wszystkim uczestnikom i nauczycielom dziękujemy i już dzisiaj zapraszamy za rok. 

  Organizatorki konkursu: p. Violetta Dzięcielska i p. Mariola Gospodarczyk.

 • Higiena i zdrowy styl życia

  16 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się spotkania z pielęgniarką na temat dojrzewania, higieny oraz zdrowego stylu życia. W tych spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas IV - VII SP. Pani Danuta Ćwik przeprowadziła pięć pogadanek podczas których uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo odżywiać się, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma ruch oraz jak ważne jest dbanie o higienę. Pielęgniarka przestrzegała uczniów przed sięganiem po różnego rodzaju używki oraz wyjaśniła jakie mogą być konsekwencje palenia papierosów oraz picia alkoholu. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanek oraz zadawali pytania.

 • Narodowe Święto Niepodległości

  11 listopada to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. Również w naszej szkole staramy się czcić pamięć tych, którzy walczyli i ginęli za wolność naszej ojczyzny. Dnia 13 listopada na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla dzieci z klas młodszych. Przygotowali go uczniowie klasy IIIa i IIIc pod kierunkiem wychowawczyń: p. Andżeliki Bemowskiej - Kowalczyk i p. Róży Woźniak - Łozyk. Uczniowie klas 0 - III z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

 • Akademia z okazji NŚN

  W czwartek 09.11.2017 roku na małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach odbyła się Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

  Uroczystość składała się z dwóch części:

  Część I. Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

  Apel przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy VII „a” SP. Miał on formę inscenizacji, w której grupa uczniów „prymusów” przypomina swoim kolegom o tym jakie święto czcimy 11 listopada. Uroczystość była wiązanką informacji o rozbiorach, powstaniach narodowych oraz I wojnie światowej, przeplataną wierszami i pieśniami.

  Część II. Przegląd pieśni patriotycznych.

  Przygotowany przez p. Teodora Kosiedowskiego. Jest wiązanką utworów patriotycznych wykonywanych przez solistów z naszej szkoły. Soliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

  W organizacji Akademii współuczestniczyły p. Ewa Zaborowska, która przygotowała dla wszystkich uczniów kotyliony w barwach narodowych oraz p. Grażyna Jaroszyńska, która przygotowała dekorację. Uroczystość zamknęło wystąpienie Pani Dyrektor Joanny Dawidowskiej, która podziękowała uczestnikom oraz widowni za przybycie i wspólne uczestnictwo w imprezie.

  Organizatorzy: p. Andrzej Przytarski, p. Teodor Kosiedowski

 • Pokaz z Pierwszej Pomocy

  Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak bardzo ważne jest przekazywanie wiedzy i informacji na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób. W dniu 3 listopada odbył się w klasie 3 b dwugodzinny pokaz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadzony przez strażaków z OSP w Kołczygłowach. Dziękujemy: panu Henrykowi Werze, pani Bogumile Szarmach i  panu Robertowi Góreckiemu, który zorganizował to spotkanie. Wiedza i możliwość bezpośrednich ćwiczeń była dla uczniów niezwykłym doświadczeniem, które może przydać się w przyszłości i przyczynić się do uratowania życia sobie lub innym.

 • Bal Wszystkich Świętych

  W dniu 30 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kołczygłowach odbył się „Bal Wszystkich Świętych”. Jego organizatorami były panie: Katarzyna Hinc, Magdalena Nierzalewska, Jolanta Pietrzak, Beata Reczka, Agnieszka Rudnik oraz ks. Paweł Młyński. Bal rozpoczął się różańcem w kościele parafialnym, a następnie "Korowód Świętych" przeszedł ulicami do szkoły. Oprócz przebrania się za postać swojego patrona, uczniowie mieli za zadanie zaprezentować piosenkę o świętych. Ponadto odbył się konkurs na najciekawszą kreację świętego. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych. Na wszystkich uczestników balu czekał słodki poczęstunek w postaci ciast, ciasteczek i rogalików oraz mnóstwa słodyczy. Dorośli mogli napić się kawy i herbaty oraz skosztować lokalnego chleba z przepysznym smalcem i ogórkiem. A to wszystko dzięki naszym sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania: państwu Renacie i Bogdanowi Kiedrowskim, panu Bogumiłowi Szomborg, państwu Bożenie i Ryszardowi Piatczyc, pani Alicji Lew – Kiedrowskiej, Dyrekcji GOK-u w Kołczygłowach. Całość uświetniła muzyka o tematyce religijnej. Wszyscy świetnie bawili się - za co dziękujemy i zapraszamy za rok.

 • Wolontariusze w akcji

  Jak co roku przed dniem 1 listopada wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach starannie porządkowali opuszczone groby na miejscowym cmentarzu. Szczególną opieką otoczyli groby dzieci. W pierwszych dniach listopada postanowili, że nie zapomną o zapaleniu zniczy i modlitwie za wszystkich zmarłych.

   

 • Konkurs Recytatorski

  W dniu 26 października 2017 roku w szkole w Kramarzynach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Barwy jesieni". W konkursie  tym wzięli udział przedstawiciele szkół z: Kramarzyn, Łubna, Tuchomia, Borowego Młyna, Brzeźna Szlacheckiego i Kołczygłów. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów: Oliwia Szczęśniak, Nadia Kiedrowska, Natalia Świątek Brzezinska, Patrycja Witek, Natalia Jankowska, Wiktoria Szczęśniak i Roksana Piszko. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności i kunszt recytatorski w wybranych wierszach o tematyce jesiennej. W kategorii klas IV-VI Oliwia Szczęśniak z klasy IVb zajęła II miejsceWyróżnienia zaś otrzymały Natalia Świątek Brzezinska z klasy Va i Natalia Jankowska z klasy VIIa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom oraz życzymy owocnych wyników na przyszłość! 

 • Wycieczka do Płotowa

  W dniu 25 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do oddziału Muzeum Zachodniokaszubskiego w Płotowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Pracowita kaszubska jesień”. W trakcie tych zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jak dawniej spędzano wieczory na Kaszubach, poznawali prace jakich dziś już nie wykonuje się oraz samodzielnie wykonali jesienne igielniki. Wyjazd okazał się bardzo ciekawą lekcją przyrody w terenie.

 • Kinomaniacy

  W dniu 20 października 2017 roku uczniowie z klas: Va, VIIa, VIIc oraz IIa gim. wybrali się na wycieczkę do kina i kręgielni. Gdy dotarli do Słupska głodni udali się na posiłek. Następnie w kręgielni uczestnicy rozegrali po kilka kolejek i nawet najmłodsi świetnie sobie radzili, wykazując się pomysłami na celne rzuty. Ostatnim punktem wyjazdu był film animowany pt.: „Potworna rodzinka” - przerażająco śmieszna i strasznie porywająca animowana opowieść o rodzinie przemiłych, choć dość niezdarnych potworów. Po aktywnie spędzonym czasie, zmęczeni, ale radośni wrócili do Kołczygłów. Dla uczniów była to bardzo przyjemna forma relaksu i oderwania się od codziennych zmagań ze szkolną nauką. Wycieczka wzbogaciła uczestników o nowe i ciekawe doświadczenia. Dziękujemy organizatorom: p. Jolancie Roda, p. Marioli Gospodarczyk, p. Beacie Reczka.

 • Promocja Zdrowego Żywienia

  W dniu 18 października uczniów klas: 2a, 3a, 3b i 3c SP odwiedził niezwykły gość - pani dietetyk Katarzyna Fajto z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Bytowie. W interesujący sposób przedstawiła swój zawód i poszerzyła wiedzę dzieci na temat zdrowego odżywiania, a także zapoznała z piramidą zdrowego żywienia - od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych, po te, które mogą zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Pani dietetyk tłumaczyła dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Tego dnia uczniowie sporządzili szaszłyki owocowe i sałatkę owocową oraz zaprezentowali wzorcowe drugie śniadania. Przygotowane posiłki zostały zjedzone ze smakiem. Dziękujemy pani Kasi za zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu się.

 • Spotkanie integracyjne

  W dniu 18 października 2017 roku już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów uczących się języka kaszubskiego tym razem ze Szkoły Podstawowej we Wrześciu. Nasi goście zwiedzili elektrownię wodną w Gałąźni Małej oraz kościół parafialny w Kołczygłowach. Następnie odwiedzili naszą szkołę, gdzie w krótkiej prezentacji mogli zobaczyć w jakiej formie można uczyć się języka kaszubskiego i poznawać region. Na zakończenie zwiedzili szkołę i wspólnie z uczniami naszej szkoły udali się na ognisko integracyjne nad rzekę Słupię, gdzie dołączyli również uczniowie z SP w Motarzynie. Zabawa była przednia, dzieci miały możliwość uczestniczenia w konkursie na temat wiedzy o Kaszubach z nagrodami ufundowanymi przez koordynatora ds edukacji kaszubskiej p. Z. Byczkowskiego. Spotkanie zorganizowali: p. Małgorzata Leśniańska, p. Jolanta Roda, p. Teodor Kosiedowski.

 • "Kaszuby na fali"

  W dniu 16 października 2017 roku uczniowie klas III – IV Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w projekcie pt. „Kaszuby na fali” organizowanym w Gdyńskim Akwarium. Uczniowie podczas zajęć w pracowniach oraz w terenie poznawali florę i faunę Morza Bałtyckiego, a podczas zwiedzania Akwarium podziwiali wodny świat. Ponadto mieli okazję pograć na burczybasie oraz wzbogacić słownictwo kaszubskie.

 • Życzenia

 • Msza Św. w języku kaszubskim

  W dniu 14 października 2017 roku w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach odbyła się pierwsza Msza Święta w języku kaszubskim. Zaproszeni goście oraz zgromadzeni parafianie wysłuchali czytań, modlitwy wiernych oraz kazania w języku kaszubskim. Msza Św. sprawowana była w intencji nauczycieli i pracowników szkoły. Po mszy goście udali się do salki im. Św. Jana Pawła II, gdzie zespół kaszubski umilił czas śpiewem i tańcami.

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

  W dniu 13 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kołczygłowach obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto nauczycieli, pracowników administracji, obsługi, uczniów oraz ich rodziców. W tym uroczystym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Kołczygłowy pan Wacław Kozłowski, Przewodnicząca Rady Gminy pani Klaudia Brywczyńska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Wanda Skrobot oraz Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców pani Anna Jankowska, emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Na początku uroczystości głos zabrała p.o. Dyrektora Szkoły mgr Joanna Dawidowska, która złożyła wszystkim pracownikom serdeczne życzenia i podziękowania za wkład pracy, zaangażowanie, poświęcenie i serce dla szkoły. Życzenia dla pracowników szkoły złożył również pan Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Nasi uczniowie, pod opieką pań –  Małgorzaty Olczak, Marioli Gospodarczyk i Violetty Dzięcielskiej przygotowali uroczysty apel. Słowem, gestem i piosenką podziękowali za trud wkładany w nauczanie, wychowanie i opiekę przez cały rok szkolny. Swoimi występami dostarczyli miłych wrażeń wszystkim zebranym uczestnikom uroczystości. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego – panie Beata Reczka i Magdalena Nierzalewska wspólnie z uczniami przygotowały niespodziankę - Szkolne „Wiktory”, do których nominowani byli wszyscy uczniowie klas VII SP, II i III GIM. Dwukrotną laureatką I Gali Szkolnych Wiktorów została Martyna Wnuk-Lipińska i otrzymała statuetki w dwóch kategoriach „Miss uśmiechu” oraz „Nietuzinkowa Osobowość”. Kolejne Wiktory otrzymali: „Złote Serce” – Julia Maj, „Sportowiec Roku” – Jakub Rowiński, „Diamentowy Głos” – Roksana Piszko, „Stylówa Roku” – Patryk Konik, „Mistrz Ciętej Riposty” – Patryk Stanisławski, „Luzak Roku” – Jakub Wnuk - Lipiński. Podczas takich imprez dochodzimy do wniosku, że warto poświęcać się dla szkoły i integrować się z nią, bo jest ona naszym drugim domem. Uczniowie ciężko pracowali przygotowując się do apelu, a to najlepszy dowód na to, że mamy wspaniałych uczniów w naszej szkole.

 • "NIEĆPA – NIE PIJĘ, NIE PALĘ, NIE ĆPAM”

  W dniu 6 października 2017 roku czniowie z klasy III A gimnazjum  wraz z panią pedagog Karoliną Pelowską byli w Słupsku na koncercie profilaktycznym pod hasłem „NIEĆPA – NIE PIJĘ, NIE PALĘ, NIE ĆPAM”, który zorganizowało Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii oraz Pomorska Agencja Imprez Artystycznych – PAJA. Celem imprezy było zapobieganie szerzeniu się sięgania przez dzieci i młodzież po różnego rodzaju używki, promowanie kultury oraz atrakcyjnych i interesujących form spędzania wolnego czasu, pokazaniu dzieciom i młodzieży, że można dobrze bawić się na każdego rodzaju imprezie bez używek. Główną atrakcją wieczoru był koncert Margaret. Jednak zanim na scenie pojawiła się Margaret swój repertuar zaprezentował zespół STO %. Wokalista tego zespołu – Piotr Nakiel jest żywym przykładem na to, że z nałogami można walczyć i wygrać, gdyż sam był osobą uzależnioną od różnych używek. W chwili obecnej bierze udział w wielu programach profilaktycznych i jest terapeutą. Wyjazd ten był możliwy dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która ufundowała bilety i bezpłatny przejazd na tę imprezę.

 • XVIII Dzień Papieski

  W dniu 6.10.2017 r. w Szkole Podstawowej w Kołczygłowach odbył się uroczysty apel z okazji DNIA PAPIESKIEGO, który w tym roku obchodzono pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Wolontariusze z naszej szkoły oraz uczniowie z klas 3b i 5a przedstawili montaż słowno - muzyczny, propagujący nauczanie Jana Pawła II oraz zapoznali z działalnością fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia.” Podczas DNIA PAPIESKIEGO uczniowie z naszej szkoły wystąpili w kościele parafialnym w Kołczygłowach i zbierali fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży będącej pod patronatem  fundacji DNT.

 • Światowy Dzień Uśmiechu

  W dniu 6 października 2017 roku w naszej szkole panował wyjątkowo pogodny nastrój. Obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu.  Święto to powstało z inicjatywy Harvey΄a Balla, który w 1963 roku stworzył „smiley'a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Ball chciał w ten sposób przypomnieć, że ludzie powinni częściej uśmiechać się i zwracać większą uwagę na spełnianie dobrych uczynków. W związku z tym samorząd uczniowski chciał przypomnieć wszystkim jak ważny jest uśmiech i jak wiele dobrego może on zdziałać. Już od samego wejścia do szkoły uczniowie, rodzice oraz nauczyciele witani byli uśmiechem. Na drzwiach klas wisiały uśmiechnięte buźki oraz zdjęcia uczniów. W czasie  przerw uczniowie mogli robić sobie wesołe zdjęcia. Drodzy Nauczyciele i Uczniowie mamy nadzieję, że sprawiliśmy Wam choć odrobinę radości, a uśmiech będzie gościł na Waszych twarzach każdego dnia.

 • Święto Pieczonej Pulki

  W dniu 29 września 2017 roku uczniowie klasy I szkoły podstawowej -  uczący się języka kaszubskiego -  wzięli udział w zabawie plenerowej z okazji Święta Pieczonej Pulki. Zorganizowano ognisko, w którym dzieci piekły ziemniaki oraz kiełbaski. Ponadto przygotowano mnóstwo zabaw i konkursów z nagrodami. Zabawa była przednia.

   

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach
  ul. Szkolna 10
  77-140 Kołczygłowy
 • 59 8213416

Galeria zdjęć