• NPRCz

        •  

          Sprawozdanie z realizacji

          Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          w roku szkolnym 2020/2021

           

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowano na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, na wniosek dyrektora szkoły  biblioteka szkolna otrzymała 12 500 zł, na zakup nowości czytelniczych. Dzięki otrzymanym środkom, księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 679 książek, w tym lektury szkolne zgodne z podstawą programową (34,76%).

          Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami; uwzględniono również potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki z małą ilością tekstu, audiobooki, opowiadania na temat integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Pojawiają się także takie pozycje jak: książki będące podstawą do przeprowadzenia ciekawych lekcji, poruszające problemy dorastania, popularne komiksy dla młodszych i starszych uczniów

          Przykładowa lista zakupionych książek:

          • Pakiet Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tomy 1-5
          •  Harry Potter. Tomy 1-7
          • Książki z serii Zaopiekuj się mną – dla małych miłośników zwierząt
          • Ratownicy czasu. Tom 1- 2
          • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
          • Nela mała reporterka – książki z serii
          • Książki Grzegorza Kasdepke (np. Przygody Detektywa Pozytywki)
          • Książki Agnieszki Chylińskiej (Zezia i Giler, Labirynt Lukrecji,)
          • Dziennik Cwaniaczka – książki z serii
          • Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
          • Magiczne drzewo – książki z serii
          • Książki Barbary Kosmowskiej (Dziewczynka z parku, Panna Foch,)
          • Ptyś i Bill. Tomy 1- 5
          • Studio Tańca. Tom 1- 3
          • Dębowa farma. Tom 1- 5
          • Dorota Combrzyńska - Nogala - Pralnia pierza. Opowiadania o tym, co ważne

          Przykładowa lista zakupionych lektur:

          • Joanna Papuzińska - Asiunia
          • Waldemar Cichoń - Cukierku, Ty łobuzie!
          • Łukasz Wierzbicki - Dziadek i niedźwiadek
          • Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika
          • Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach
          • Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta
          • J.R.R Tolkien - Hobbit
          • Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa

           

          W ramach programu NPRCz zaplanowano i zrealizowano następujące działania:

          1. Zasięgnięto opinii rodziców i samorządu szkolnego przy zakupie książek.

          Pierwszym etapem realizacji programu była diagnoza środowiska oraz konsultacje w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Przeprowadzono badania ankietowe, które były skierowane do uczniów, rodziców, nauczycieli oraz czytelników Biblioteki Publicznej. Cenną wskazówką były również wypowiedzi czytelników na temat ich zainteresowań podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Powstałą listę proponowanych książek przedstawiono Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu.

          2. Podjęto współpracę z bibliotekami: publiczną i pedagogiczną.

          Upowszechniano informacje w formie plakatów i rozmów z czytelnikami, w siedzibie Biblioteki Publicznej w Kołczygłowach o uczestnictwie szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa oraz planowanym zakupie książek do biblioteki szkolnej. Przeprowadzono również badania ankietowe wśród czytelników Biblioteki Publicznej w celu określenia oczekiwań czytelników w zakresie zakupu nowych pozycji książkowych. Podjęto współpracę w organizowaniu konkursów i imprez czytelniczych. Wspólnie wybierano tematy przedsięwzięć, wymieniano się doświadczeniami, informacjami o wydarzeniach promujących czytelnictwo.

          3. Uwzględniono tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas spotkań z rodzicami.

          Ze względu na sytuację pandemiczną uniemożliwiającą przeprowadzenie stacjonarnego spotkania z rodzicami w ustalonym terminie, rozmowy z rodzicami na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży odbyły się podczas „wywiadówki” online, a także podczas indywidualnych spotkań i konsultacji wychowawców i dyrekcji szkoły z rodzicami.

          4. Zorganizowano w ciągu roku szkolnego wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

          - „Moja ulubiona książka - zorganizowano dwa spotkania z uczniami klas VI-VIII podczas, których uczniowie opowiadali o książkach, które odcisnęły na nich pozytywne piętno i spowodowały, że w ich życiu zaszła jakościowa zmiana, dzięki której inaczej patrzą na świat i ludzi, inaczej widzą i rozumieją to co ich otacza. Ze względu na nauczanie zdalne, spotkania odbywały się online.

          - „Pisać to brzmi dumnie" - konkurs oraz prezentacja pierwszych prób literackich i poetyckich przez uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Laureatami konkursu zostali: Michalina Bojkowska (VIb), Nikola Wasyluk (VIa), Oliwia Kędra (VIIa), Katarzyna Gierszewska (VIIb), Nicol Bukowińska (VIa), Natalia Bronka (VIIa), Maja Matysiak (IVa), Izabela Ginter (VIIa), Julia Grabowska (VIa), Patryk Frymark (IVa), Karol Ginter i Bartosz Michańczyk z klasy VIa.

          - „Szkolne lektury - przyjemność czy szkolny obowiązek" - konkurs dla uczniów klas I-VIII na ilustrację do ulubionych lektur.

          Laureatami z klas  I–III zostali:

          Krystian Prądzyński, Izabela Franc, Magdalena Rybarczyk, Zuzanna Jankowska, Krzysztof Skiba, Oliwia Zielińska, Julia Zarach, Wiktoria Stoltman, Olaf Jankowski, Bartosz Malek, Tymoteusz Gudalewicz, Zuzanna Wróblewska, Amelia Jaszewska, Julia Lew Kiedrowska, Kaja Frymark, Wiktoria Niedziółka,

          Laureatami z klas IV-VIII zostali:

          Dominik Niedziółka, Oskar Czermiński, Tomasz Przytarski, Kacper Rychłowski, Łukasz Życiński, Michalina Bojkowska, Nikola Wasyluk, Cyprian Knopik, Maja Płatek, Norbert Krenc, Oktawia Waluszko, Katarzyna Gierszewska, Oliwia Szczęśniak, Eryk Miętki.

          - Nie zaginamy tylko zakładamy" - konkurs na zakładkę do książki, skierowany do uczniów klas I-III. Celem konkursu było wykonanie projektu zakładki do książki, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów oraz popularyzacja literatury.

          Laureatami konkursu zostali:

          klasa 1a: Zuzanna Jankowska, Alex Kukliński, Krzysztof Skiba, Zuzanna Wróblewska

          klasa 1b:  Nadia Dudek, Igor Grzywacz, Milena Michalak

          klasa 2a: Witold Ochota

          klasa 2b: Antoni Duray, Karol Grzywacz

          klasa 3a: Lena Dudek

          klasa 3b: Marta Ekman, Filip Aleksjew, Anna Jereczek, Łucja Siedlecka, Roksana Leśko, Jakub Rojewski, Tomasz Wacowski

          - „Zapraszamy do świata bajek" - cykl spotkań bibliotekarza z Biblioteki Publicznej z dziećmi w klasie "0". Zapoznanie z treścią wybranych bajek oraz przeprowadzenie konkursów i zagadek tematycznych.

          5. Zrealizowano projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

          - „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" - ogólnopolski projekt edukacyjny realizowany przez uczniów klasy IIb z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

          „Książka czy film? Ja wolę …….” – dyskusja online z uczniami klasy VII i VIII z udziałem nauczycielki języka polskiego i dyrektor Biblioteki Publicznej w Kołczygłowach poświęcone książkom i ich adaptacjom filmowym. W trakcie spotkania uczniowie dyskutowali o tym, czy wolą czytać książki, czy oglądać ekranizacje różnych książek. Zdania na temat kluczowego pytania „Czy film może zastąpić szkolną lekturę?” były podzielone, ale z przewagą zwolenników oglądania filmów.

          „Bajanie na dywanie” – cykliczne spotkania oraz czytanie bajek i baśni dzieciom przez pracowników biblioteki i uczestników. W trakcie spotkań rozmawiano na temat przeczytanych książek. Uczestnicy rozwiązywali quizy i zagadki związane z czytanymi książkami. Przy okazji dzieci i uczniowie poznali zasady wypożyczania książek, zachowania się w bibliotece oraz, jak należy dbać o książki.

          „Moja ulubiona książka” – ze względu na sytuację pandemiczną wprowadzona została formuła tego zadania polegająca na napisaniu przez uczniów opowiadania o ulubionej książce i jak ona wpłynęła na postrzeganie świata, rówieśników i zmianę postępowania.

          „Czy każdy może zostać pisarzem lub poetą?” – ze względu na brak możliwości zorganizowania spotkania autorskiego z pisarzem lub poetą, projekt zrealizowano w inny sposób. Zorganizowany został konkurs literacki dla uczniów „Pisać, to brzmi dumnie”. Konkurs zrealizowano w sposób zdalny. Na uwagę zasługuje pierwszy wiersz uczennicy klasy piątej, który zaskoczył formą i dojrzałością literacką.

          6. Dostosowano organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności umożliwiono im wypożyczanie książek również na okres ferii zimowych i wakacji.

          Godziny otwarcia biblioteki są dostosowane do potrzeb uczniów - mają możliwość wypożyczania książek na przerwach oraz po lekcjach. Uczniowie mogą wypożyczyć książki na okres ferii, wakacji oraz przerw świątecznych.

          7. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.

          Przy zakupie książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Wzięto pod uwagę propozycje zarówno rodziców, uczniów, jak i nauczycieli. Zakupiono książki  z dużą czcionką, napisane prostym językiem. Uzupełniono księgozbiór o książki o treści terapeutycznej, książki dla uczniów niedostosowanych społecznie, wierszyki logopedyczne oraz dotyczące problemów osób niepełnosprawnych.

          Panująca sytuacja pandemiczna zdecydowanie utrudniła realizację zaplanowanych zadań. Ze względu na zdalną pracę szkół, uczniowie mieli utrudniony dostęp do zbiorów bibliotecznych pomimo stacjonarnej pracy biblioteki.

          W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę prac konkursowych oraz wyeksponowano zakupione książki na wydzielonych regałach. W czasie nauki stacjonarnej zorganizowano spotkania dla uczniów klas pierwszych promujące nowości dla młodszych czytelników. Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa stała się doskonałym sposobem na wzbogacenie i uatrakcyjnienie księgozbioru. Ułatwiła promocję biblioteki szkolnej i  uczyniła ją bardziej atrakcyjnym miejscem. Zaangażowanie wielu nauczycieli pomogło dotrzeć do każdego dziecka w szkole i włączyć je do aktywnego udziału  w projekcie. Dzięki temu już dziś widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania szkolną biblioteką i jej księgozbiorem. Mamy nadzieję, że ta przygoda z książką się nie kończy, ale będzie trwała nadal.

           

          Joanna Zielińska