• 09.09.2017  - Dożynki Powiatowe

Zespół kaszubski działający w SP Kołczygłowy uświetnił swoim występem Powiatowe Dożynki. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem wieńców dożynkowych i plonów z pól do kościoła. Po mszy św. w barwnym korowodzie goście oraz mieszkańcy naszej gminy przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowali przez wieś.

11-15.09.2017  - "Błękitna Szkoła"

Uczniowie wraz z opiekunami pojechali na "Błękitną Szkołę" do Władysławowa. Tam uczestnicy mieli możliwość poznania historii Pomorza i Kaszub, podziwiali walory nadmorskiej przyrody, prowadzili doświadczenia i obserwacje, poznali pracę rybaka i bursztynnika, odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Swarzewie, a na Helu odbyli rejs statkiem po Bałtyku.

29.09.2017  - Święto Pieczonej Pulki

Uczniowie klasy I szkoły podstawowej -  uczący się języka kaszubskiego -  wzięli udział w zabawie plenerowej z okazji Święta Pieczonej Pulki. Zorganizowano ognisko, w którym dzieci piekły ziemniaki oraz kiełbaski. Ponadto przygotowano mnóstwo zabaw i konkursów z nagrodami. Zabawa była przednia.

14.10.2017  - Msza Św. po kaszubsku

W kościele pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach odbyła się Msza Św. w języku kaszubskim. Zgromadzeni wierni wysłuchali czytań, modlitwy wiernych oraz kazania po kaszubsku. Msza Św. sprawowana była w intencji nauczycieli i pracowników szkoły. W salce im. Św. Jana Pawła II zespół kaszubski umilił czas śpiewem i tańcami.

16.10.2017  - "Kaszuby na fali"

Uczniowie klas III – IV szkoły podstawowej uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w projekcie pt. „Kaszuby na fali” organizowanym w Gdyńskim Akwarium. Uczniowie podczas zajęć w terenie poznawali florę i faunę Morza Bałtyckiego, a podczas zwiedzania Akwarium podziwiali wodny świat. Mieli również okazję pograć na burczybasie.

18.10.2017  - Spotkanie integracyjne

Gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów uczących się języka kaszubskiego z SP we Wrześciu. Nasi goście zwiedzili szkołę, elektrownię wodną w Gałąźni Małej oraz kościół parafialny w Kołczygłowach. Następnie wszyscy udali się na ognisko integracyjne nad rzekę Słupię.

25.10.2017  - Wycieczka do Płotowa

Wycieczka do oddziału Muzeum Zachodniokaszubskiego w Płotowie, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Pracowita kaszubska jesień”. Tam uczestnicy dowiedzieli się, jak dawniej spędzano wieczory na Kaszubach, poznawali prace jakich dziś już nie wykonuje się oraz samodzielnie wykonali jesienne igielniki.

27.11.2017 - Warsztaty garncarskie

Uczniowie klas I, III oraz IV szkoły podstawowej uczący się języka kaszubskiego odwiedzili pracownię garncarską Państwa Arkuszyńskich w Polnicy. Uczniowie zapoznali się z technikami oraz kolejnymi etapami wyrobu naczyń glinianych. Punktem kulminacyjnym wizyty były zajęcia praktyczne, czyli wykonanie naczyń.

06.01.2018 - Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia 2018 roku uczniowie z zespołu kaszubskiego brali udział w Orszaku Trzech Króli.

14.01.2018 - Kaszubi na WOŚP

W dniu 14 stycznia 2018 roku również Kaszubi z SP w Kołczygłowach wzięli udział w 26 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowanej  przez GOK Kołczygłowy. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tak szczytną akcję, której celem było pozyskanie środków na leczenie noworodków”.