• 2021/2022

        • 29.09.2021 r.

          Rękodzieło i integracja                         

          We wrześniu uczniowie z klas IV, V, VII i VIII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Słupska. Pierwszym punktem wyjazdu były zajęcia zorganizowane przez Muzeum Pomorza Środkowego. W ramach wprowadzenia, wszyscy mieli okazję zobaczyć wystawę dotyczącą tkaniny i surowca, z którego się ją pozyskuje. Młodsi uczniowie (z klas IV i V) uczestniczyli w warsztatach filcowania na mokro. Przy pomocy ciepłej wody, mydła i folii bąbelkowej filcowali wełnę, z której powstały piękne kwiaty. Pozostali uczniowie (z klas VII i VIII) w tym czasie brali udział w „zajęciach w ramach”. Każdy ze starszych uczestników otrzymał drewnianą ramkę i za pomocą czółenka przewlekał wełnę przez osnowę. Drugim punktem wyjazdu była integracja grup w JUMP2SKY. Wspólne zabawy, konkurencje na trampolinach na pewno wpłyną na owocną międzygrupową współpracę w przyszłości.

                

             

           


          8.10.2021 r.

          XX Kaszubskie Dyktando

          W tym roku swój jubileusz obchodziło Dyktando Kaszubskie, bowiem to już XX raz, kiedy uczniowie, a także i dorośli mogą zmierzyć się z ortografią kaszubską. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów w trzech kategoriach:

          I – Môłi mésterk kaszëbsczégò pisënkù (Kornelia Hinz, Kaja Frymark),

          II – Strzédny mésterk kaszëbsczégò pisënkù (Anna Jereczek, Łucja Siedlecka, Zuzanna Kwasigroch),

          III – Mésterk kaszëbsczégò pisënkù. (Natalia Bronka, Paweł Koch).

          Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów.

           


          12.10.2021 r.

          Tradycja i egzotyka na Kaszubach – wycieczka do Sierakowic i Tuchlina

          Na początku października uczniowie z klas I, II i III uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Sierakowic, gdzie zostali miło przyjęci przez księdza proboszcza Tadeusza Knuta. Ksiądz opowiedział o historii Drewnianego Zabytkowego Kościoła w Sierakowicach. Tam też uczniowie nauczyli się modlitwy Ojcze nasz w języku kaszubskim. Następnie otrzymaliśmy zaproszenie do kościoła pw. Św. Marcina z Tours. Tam każdy z uczniów otrzymał od księdza proboszcza pamiątkową pocztówkę. Po wizycie w Sierakowicach, udaliśmy się do Tuchlina, gdzie się okazało, że na Kaszubach można również zaznać nieco egzotyki. W Parku Edukacyjnym Zoo-Egzotyczne Kaszuby, uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy przeróżne egzotyczne zwierzęta takie jak: gekony, pająki, legwany, węże. Niektóre z nich można było dotknąć, a w papugarni papugi same siadały nam ramionach czy głowach. To zapewne było niecodzienne doświadczenie.

                

            


          Październik 2021 r.

          Pamiętamy o zapomnianych

          Jak co roku, w październiku uczniowie przygotowywali tradycyjne kaszubskie kwiaty z bibuły i krepy. Gotowe kwiaty pod koniec października wykorzystane zostały do zdobienia wieńców i tworzenia bukietów, które przed Dniem Wszystkich Świętych zanieśliśmy na zaniedbane groby dzieci. Historie są różne. Czas ten jest czasem zadumy, refleksji, wspominania naszych bliskich, którzy już nie towarzyszą nam w życiu, ale naszą szkolną tradycją jest pamiętanie o zapomnianych.

              

            


          19.11.2021 r. Konkurs powiatowy „Méster bëlnégò czëtaniô”.

          W tym roku, w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbył się konkurs „Méster bëlnégò czëtaniô”, którego celem jest promocja języka kaszubskiego oraz popularyzacja literatury w języku kaszubskim. Po raz kolejny, lecz tym razem stacjonarnie, naszą szkołę reprezentowała Łucja Siedlecka z klasy IVb. Łucja zajmując III miejsce dostała się do finału,  który odbędzie się 10 grudnia 2021 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                


           

          4.12.2021 r. XXV Konkurs wiedzy o Kaszubach

          To już od 25 lat „Dziennik Bałtycki”, wraz ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim organizują konkurs promujący Kaszuby nie tylko pod względem ich kultury, ale również historii. W tym roku uczniowie naszej przygotowali wiele prac odpowiadając na pytania przydzielone dla każdej z kategorii. W tym roku uczniom udało się zająć trzy różne miejsca w trzech kategoriach:

          Izabela Franc 1. miejsce w kategorii klas 0-III

          Łucja Siedlecka 2. miejsce w kategorii klas IV-VI

          Norbert Krenc 3. miejsce w kategorii klas VII-VIII

          Wszystkim zwycięzcom, ale także i uczestnikom gratulujemy i życzymy samych sukcesów w przyszłym roku.

              


          9.12.2021 r. XII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

          W tym roku trzy uczennice: Kaja Frymark, Kornelia Hinz oraz Anna Jereczek reprezentowały naszą szkołę w XII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Zadaniem była recytacja co najmniej jednego wiersza bądź fraszki i przedstawienie go w nagraniu multimedialnym. Serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów.


          10.12.2021 r. Konkurs wojewódzki „Méster bëlnégò czëtaniô”

          Łucja Siedlecka, uczennica klasy IV b dostała się do finału konkursu „Méster bëlnégò czëtaniô”, który zorganizowany był w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Tam mogliśmy zobaczyć jak z umiejętnością czytania po kaszubsku mierzą się nie tylko najmłodsi, ale również dorośli miłośnicy literatury kaszubskiej. Podczas konkursu w wolnym czasie, można było zwiedzić również Książnicę profesora Gerarda Labudy.


          13.12.2021 r. Glina i legenda. Warsztaty rękodzielnicze.

          Glina to ważny materiał rękodzielniczy na Kaszubach, bowiem znanych do dziś jest kilka pracowni garncarskich, które wyrabiają przeróżne przedmioty właśnie z gliny. Uczniowie klas 2. i 3. w grudniowe popołudnie również zmierzyli się z tym surowcem. Podczas warsztatów mogli własnymi rękoma stworzyć niesamowite ozdoby choinkowe, które mogły zawisnąć na tegorocznych choinkach. Po pracach rękodzielniczych, uczniowie na podstawie legendy dowiedzieli się, skąd między innymi wziął się księżyc. Następnie swoje interpretacje przedstawili na swoich pracach plastycznych. Dla uprzyjemnienia czasu warsztatów, uczniowie wprowadzeni zostali w świąteczny klimat poprzez pierniki, cukierki i inne słodkości, którymi częstowali się w wolnej chwili. Na zakończenie spotkania uczniowie zasiedli przed ekranem i wspólnie integrując się ze swoimi rówieśnikami, oglądali film.

              


          14.12.2021 r. Z mąki i soli. Warsztaty rękodzielnicze.

          Tego dnia, uczniowie klas 1., którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych. Z masy solnej tworzyli ozdoby choinkowe. Powstały między innymi danczi, snieżélce i gwiôzdë. Po sprzątnięciu swoich stanowisk, każdy uczestnik spotkania, mógł wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi, malują swoje wyobrażenie flądry i jej krzywego pyszczka według kaszubskiej legendy. Następnie wszyscy zasiedli do świątecznego poczęstunku, podczas którego można było osłodzić sobie wieczór w szkole. Po posiłku, uczniowie integrowali się przy filmie.

           


          16.12.2021 r. Jidą Gòdë. Warsztaty świąteczne.

          Uczniowie klas 5. i 6. w zimowe popołudnie własnymi rękoma ugniatali masę zrobioną z soli, mąki i wody, tak aby po chwili tworzyć przepiękne ozdoby na choinkę. Uczniowie wykazali się niemałą wyobraźnią i kreatywnością, ponieważ oprócz przygotowanych szablonów, tworzyli swoje indywidualne pomysły. Po pracach rękodzielniczych, głodni zasiedli do świątecznego poczęstunku, gdzie wspólnie mogli porozmawiać na codzienne tematy. Następnie przeszli do kolejnego etapu spotkania, a mianowicie tworzenia bożonarodzeniowych kartek. Przy okazji nauczyli się jak umiejętnie wykorzystywać materiały, aby powstawało jak najmniej odpadów. Po zakończeniu prac i posprzątaniu stanowisk, był czas na relaks przed ekranem.

              


          17.12.2021 r. Z igłą i wełną.

          Święta były już blisko, kiedy to uczniowie klas 7. i 8. wzięli udział w warsztatach w ramach zajęć z języka kaszubskiego. Zadaniem najstarszych Kaszubów wśród uczniów było przygotowanie prac przy pomocy sześciennych gąbek, igły i wełny czesankowej. Każdy uczestnik miał chwilę na przemyślenie swojego projektu, a następnie mogli działać. Po świątecznym poczęstunku, był czas na myślenie o najbliższych, dla których własnoręcznie stworzyli kartki świąteczne. Na końcu warsztatów uczniowie mogli odpocząć oglądając film.

           


           

          25.03.2022 r. 

          Konkurs KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ

          W marcu troje uczniów z klasy VIIIa uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego: Natalia Bronka, Izabela Ginter oraz Łukasz Wacowski wzięli udział w pierwszym etapie XII edycji konkursu KASZUBI WCZORA I DZIŚ "Józef Wybicki – życie i dzieło twórcy Polskiego Hymnu Narodowego". W tym roku pierwszy etap konkursu odbył się w formie zdalnej. Pytania dotyczyły zagadnień z życiorysu Józefa Wybickiego. Dlaczego? Józef Wybicki – autor polskiego hymnu urodził się właśnie w Będominie na Kaszubach, a oprócz tego jest patronem roku 2022.

          Życzymy dalszych sukcesów i zniecierpliwieni czekamy na wyniki.


          10.04.2022 r. 

          Niedziela Palmowa

          Tydzień przed świętami Wielkanocy Kaszubi z klasy II ab reprezentowali naszą szkołę podczas Niedzieli Palmowej w parafii pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach. Dumnie w strojach kaszubskich zanieśli do poświęcenia kolorową palmę przygotowaną również przez starszych kolegów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego.