• 2017/2018 cd.

16 kwietnia 2018 r. - Warsztaty haftu kaszubskiego

To już czwarta edycja spotkań z hafciarką p. Renatą Delewo. Grupa uczennic z języka kaszubskiego miała okazję pod okiem instruktorki poznać tajniki kaszubskiego haftu. W ciągu 6 godzin powstały prace, które zostaną wysłane na konkurs.

6 kwietnia 2018 r. - Laureatki XXVI Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży

Majka Strzałba z II A gimnazjum i Maja Ginter z VI a SP odebrały nagrody w XXVI Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży. Majka Strzałba zdobyła główną i jedyną nagrodę w kategorii malarstwo na szkle, natomiast Maja Ginter zajęła II miejsce w kategorii haft.

5 kwietnia 2018 r. - Dbamy o teren przed szkołą

Dzieci z zespołu kaszubskiego wraz z panią Małgorzatą Leśniańską uporządkowały i posadziły kolorowe bratki przed wejściem do szkoły. Wszyscy chętnie i radośnie pracowali, wiedząc, że robią coś pożytecznego dla siebie i innych.

25 marca 2018 r. - Kaszubska palma w Niedzielę Palmową

W Kwietną Niedzielę uczniowie uczący się języka kaszubskiego wprowadzili palmę wielkanocną do kościoła. Palma została wykonana w miesiącu marcu na warsztatach z papieroplastyki. Najmłodsi członkowie zespołu kaszubskiego w uroczystym orszaku poprowadzonym przez proboszcza ks. Pawła
          Młyńskiego zaprezentowali wielobarwną palmę.

marzec 2018 r. - Warsztaty z papieroplastyki

W marcu odbyły się warsztaty z papieroplastyki, podczas których można było nauczyć się wykonywać kwiaty z krepiny. Cyklicznie na zajęciach języka kaszubskiego w klasach od V do II gimnazjum uczniowie przygotowywali palmę wielkanocną, która zostanie uroczyście wprowadzona do kościoła podczas Kwietnej Niedzieli (25.03.2018)

20 marca 2018 r. - Wojewódzki Konkurs Twórczości Regionalnej MÓJ REGION

Uczennice Maja Ginter, Kasia Osojca i Majka Strzałba odebrały nagrody w 17 Wojewódzkim Konkursie Twórczości Regionalnej "Mój region" w Kwidzynie. Spośród ponad 40 szkół i 383 nadesłanych prac Maja i Kasia zajęły III miejsce, a Majka zdobyła wyróżnienie. Prace zostały wykonane w ramach zajęć z języka kaszubskiego.

16 marca 2018 r.   - Wyjazd na "Kaszubski mecz"

Już czwarty rok z rzędu uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez ZKP-Gdańsk. Tym razem zatytułowanego "100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Franciszek Kręcki - pomorski bohater Polski Niepodległej". W nagrodę 42 uczniów miało możliwość pojechać na mecz Plus Ligi w siatkówce mężczyzn w dniu 16.03.2018 roku. Przed meczem uczestnicy wyjazdu odwiedzili Katedrę w Oliwie, Muzeum Etnograficzne oraz Bazylikę w Gdańsku.

6 stycznia 2018 r. - Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych

Zespół kaszubski ze Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach już po raz 18 wziął udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Tuchomiu. W kategorii gwiżdże zajął I miejsce. Przedstawienie obrzędowe pt:  "Gwiazdka z Kołczygłów" w całości zostało przygotowane w języku kaszubskim na podstawie scenariusza autorskiego pani Małgorzaty Leśniańskiej.