PODSUMOWANIE PROJEKTU
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO Z MATEMATYKI –
PODSUMOWANIEW bieżącym roku szkolnym od września do grudnia w naszej szkole realizowano projekt edukacyjny z matematyki pt.: Wizjonerzy matematyki. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji mBanku w ramach mPotęgi udało się zrealizować innowacyjne spotkania z matematyką. Do projektu zaproszono uczniów obu klas siódmych i ósmych oraz ich rodziców. Zrealizowano następujące działania:
1. Stworzono stronę na Facebooku dedykowaną realizowanemu projektowi. Opracowano bazę informacyjną,
w której zamieszczano filmiki edukacyjne oraz prezentacje multimedialne stworzone przez uczestników projektu. Opracowano zbiór zadań, które posłużą uczniom do zgłębiania tajników matematyki, a przy okazji będą stanowiły dodatkową, aczkolwiek nietypową formę przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty. Stworzono fiszki graficzne z wzorami, obrazami figur geometrycznych, krótkie informacje w stylu „Zapamiętaj”. W tym celu odbywały się będą cotygodniowe zajęcia dla uczestników projektu, na których nagrywano filmy edukacyjne, tworzono prezentacje multimedialne, plakaty, które opublikowano na stronie Facebook.
2. Zorganizowano dzień matematyki pt. „Matematyczny spacer”. Każdy uczeń z naszej szkoły mógł przechadzać się po wyznaczonych ścieżkach w szkole, gdzie w zależności od wieku mógł w odpowiednich miejscach rozwiązywać zagadki matematyczne. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki w postaci zdrowej przekąski.
3. Zaangażowano rodziców w realizację projektu poprzez przeprowadzenie z nimi cyklu wywiadów. Uczestnicy projektu wcielą się w rolę dziennikarzy, którzy będą dociekać w jaki sposób matematyka
przydaje się rodzicom w pracy, na wakacjach, w życiu codziennym.
Rezultaty, jakie udało się osiągnąć dzięki realizacji tego projektu:
1. Uczniowie efektywniej niż dotychczas pracowali w grupach – uczestnicy projektu podzielili się na grupy, w zależności od posiadanych umiejętności i predyspozycji. Część uczniów występowała w filmikach, których scenariusz i pomysły opracowywali uczniowie, którzy niekoniecznie lubią występować publicznie, ale chcieli aktywnie uczestniczyć przy jego realizacji. Była też sekcja organizatorska, odpowiedzialna za przebieg i realizację Dnia Matematyki. Niewątpliwie największą grupę stanowili uczniowie, którzy opracowywali materiały merytoryczne na potrzeby repetytorium. Uczniowie odpowiedzialnie zmierzyli się z założeniami projektu, każdy z nich miał swój udział w mniejszym lub większym stopniu. Każdy znalazł coś dla siebie.
2. Zaangażowanie rodziców w działania edukacyjne realizowane na rzecz działań projektowych – rodzice uczestników projektu zaangażowali się w jego realizację udzielając odpowiedzi na pytania opracowane na potrzeby wywiadów. Stali się też obserwatorami strony na facebooku. W rozmowach z prowadzącymi często przyznawali, że informacje, jakie tam umieszczamy są pożyteczne nie tylko dla dzieci, ale również dla nich.
3. Rozpowszechnienie treści edukacyjnych wśród uczniów za pomocą mediów społecznościowych – udało się stworzyć stronę, która jest skarbnicą wiedzy matematycznej, często w zabawny sposób przekazywano wiedzę na filmikach. Treści w niej zawarte docierały do użytkowników systematycznie, uczniowie przyznawali, że taki sposób przekazywania wiedzy jest dla nich ciekawy, przystępny, łatwo dostępny.
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku