• PODSUMOWANIE PROJEKTU

        • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO Z MATEMATYKI – PODSUMOWANIE

          W bieżącym roku szkolnym od września do grudnia w naszej szkole realizowano projekt edukacyjny z matematyki pt.: Matematyka kołem się toczy. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji mBanku w ramach mPotęgi udało się zrealizować innowacyjne spotkania z matematyką. Do projektu zaproszono uczniów obu klas piątych oraz ich rodziców. Zrealizowano następujące działania:

          1. DIAGNOZA WSTĘPNA – sprawdzono wiedzę i umiejętności matematyczne uczniów przed realizacją projektu.

          2. „Matematyka w plenerze na rowerze” – zorganizowano dwie wycieczki rowerowe, w czasie których pokazano uczniom ciekawe „sztuczki rachunkowe”. W czasie drugiego etapu wycieczki uczniowie utrwalali umiejętność obliczania w pamięci pozornie skomplikowanych działań.

          3. „Rodzicu! Ja Ci pokażę!”  – zorganizowano „matematyczne kalambury” dla uczniów i rodziców i rodzinne ognisko z kiełbaskami.

          4. „Matematyczni artyści” – w tej części projektu pokazano uczniom i rodzicom nowe, atrakcyjne techniki uczenia się: techniki tworzenia lapbooków i map myśli metodą projektów.

          5. „Matematyka na co dzień – mali aktorzy” – zorganizowano zajęcia ukazujące wszechobecność matematyki w życiu codziennym. Efektem naszych działań jest publikacja na stronie internetowej szkoły: filmiku z najciekawszą inscenizacją scenki matematycznej.

          6. „Bryły wokół nas” – przeprowadzono innowacyjne warsztaty dla uczniów. Uczestnicy budowali bryły z klocków, sklejali bryły z papieru, budować szkielety brył ze słomek. Wprowadzono podstawowe zagadnienia dotyczące objętości. Uczniowie sami tworzyli modele brył.

          Pokazano innowacyjną technikę wspierającą procesy myślowe, polegającą na układaniu budowli z klocków na podstawie cienia.

          7. DIAGNOZA KOŃCOWA – sprawdzono wiedzę i umiejętności matematyczne uczniów po realizacji projektu.

          Rezultaty, jakie udało się osiągnąć dzięki realizacji tego projektu:

          1. Uczniowie podnieśli swoje umiejętności matematyczne. Systematyczne uczestnictwo w projekcie umożliwiło utrwalenie umiejętności rachunków pamięciowych oraz opanowanie liczenia pisemnego. Większość uczniów bez większych problemów rozpoznaje sześcian, prostopadłościan. Rozpoznają i nazywają elementy bryły, krawędzie, wierzchołki, ściany.

          2. Uczniowie i rodzice chętniej aktywnie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych – rodzice uczestników projektu wspierali działania projektowe oraz pomagali przy jego realizacji.

          3. Uczniowie przestali postrzegać matematykę jako naukę trudną
          i niedostępną – większość uczniów nie postrzega matematyki jako nauki trudnej. Wśród opinii wyrażanej przez uczniów pojawia się często stwierdzenie, że matematyka nie jest trudna, gdy ma się solidne podstawy. Najczęściej wskazują, że naukę matematyki ułatwia im znajomość tabliczki mnożenia.

          Projekt dofinansowała Fundacja mBanku