MÓWIMY STOP CYBERPRZEMOCY!
Cyberprzemoc jest to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.
I. Formy cyberprzemocy.
Szacuje się, że ponad połowa młodych internautów doświadcza przemocy w sieci. W jaki sposób przejawia się cyberprzemoc?
Dzieci i młodzież mogą nękać ofiarę poprzez:
- wysyłanie wulgarnych i złośliwych SMS- ów i e-maili,
- straszenie, nękanie, poniżanie i obrażanie za pomocą telefonu komórkowego albo w sieci,
- kłótnie internetowe (tzw. flame war),
- obraźliwe komentowanie wpisów na blogu lub na portalu społecznościowym,
- rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, filmów lub zdjęć,
- podszywanie się pod osobę w Internecie (tworzenie kompromitującej strony lub blogu pod czyimś imieniem),
- dręczenie przez komunikatory typu Gadu-Gadu,
- włamania na konta pocztowe w celu rozsyłania ośmieszających wiadomości.
II. Jak radzić sobie z cyberprzemocą?
1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY
Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.
2. ZACHOWAJ DOWODY
Zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości - pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu).
3. ZGŁOŚ INCYDENT
Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną).
4. PROWADŹ ROZMOWĘ NA SWOICH ZASADACH - NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ W SPIRALĘ AGRESJI
Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji - nie daj się. To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem - to może zmienić ciąg wydarzeń.
5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA
Na wielu portalach społecznościowych możesz zablokować osobę, która Cię prześladuje. Także telefony posiadają funkcję blokowania innych numerów. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta - pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania.
Jeśli spotkałeś się z cyberprzemocą, jesteś jej świadkiem lub ofiarą, najlepiej poinformuj rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą, możesz także zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100 albo zgłosić sprawę na adres helpline@helpline.org.pl. Kiedy jesteś kolegą lub koleżanką osoby nękanej w sieci, nie przesyłaj dalej ośmieszających informacji, zachęć pokrzywdzonego do rozmowy z osobą dorosłą albo zaproponuj kontakt z helpline.org.pl. lub zadzwoń na numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 lub pisząc wiadomość w formularzu na stronie //116111.pl/napisz.
Warto pamiętać, że szeroko rozumiana anonimowość w sieci to ułuda, dlatego nie warto godzić się na bycie ofiarą. Trzeba interweniować!