CELE PROJEKTU:
1. Podniesienie kompetencji matematycznych uczniów poprzez naukę w innych formach i metodach niż szkolnych, co finalnie przełoży się także na odniesienie przez nich sukcesu w szkolnej edukacji (lepsze oceny końcoworoczne i satysfakcjonujący wynik egzaminu końcowego) i większej aktywności uczniów w trakcie zajęć.
2. Zmiana postrzegania matematyki jako nauki trudnej i niedostępnej, a w konsekwencji zmiana zainteresowań naukami ścisłymi i bardziej świadomy wybór dalszej ścieżki kształcenia po szkole podstawowej.
3. Uświadomienie uczniom wszechstronnego wykorzystania matematyki.
ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
Uczniowie nauczą się analizować treść zadania oraz rozwiną umiejętność czytania ze zrozumieniem i wybierania informacji potrzebnych do rozwiązywania zadania. Projekt zakłada nauczanie czynnościowe czyli postępowanie dydaktyczne uwzględniające operatywny charakter matematyki prowadzący od czynności konkretnych, do operacji abstrakcyjnych. Zostaną wykorzystane treści z książki "Matematyka jest wszędzie". Projekt jest interdyscyplinarny, obejmie takie przedmioty jak fizyka, biologia i geografia.
PRZEBIEG PROJEKTU:
1. Innowacyjne warsztaty matematyczne opierające się na rozwiązywaniu atrakcyjnych zagadek matematycznych, doskonaleniu sprawności rachunkowej, tworzeniu informacji, modelowaniu matematycznym i tworzeniu strategii:
- Biuro detektywistyczne – klasy IV
- Zakład pomiarowy – klasy V
- Akademia Ósmoklasisty – klasy VIII
2. Dzień geometrii – gry i zabawy matematyczne dla wszystkich uczniów.
3. Konkurs matematyczny Mistrz geometrii – dla uczniów klas IV-VIII
4. Wycieczka do centrum nauki Experyment w Gdyni.