• Z wizytą w fabryce bombek...

• 21 listopada br. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Fabryki Bombek Testpol w Nacławiu. Podczas pobytu poznali historię pojawienia się choinki i ozdób choinkowych w Polsce oraz wszystkie etapy powstawania bombek: dmuchanie, srebrzenie i dekorowanie. Z ogromnym zapałem, według własnego pomysłu, ozdabiali bombki, które zabrali do domu. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas już w świąteczny nastrój.

• Ponownie w naszej szkole

• W dniu 20.11.2023 roku naszą szkołę ponownie odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny.

W trakcie wizyty lekarz stomatolog dokonał przeglądu jamy ustnej - ocenił stan przyzębia i zgryzu uczniów z klasy II a oraz uczniów z klas IV-VIII wykorzystując do tego przyrządy jednorazowego użytku. Każdy uczeń mógł skorzystać z opieki mobilnego gabinetu stomatologicznego po podpisaniu przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia. Opieka stomatologiczna Dentobusu była bezpłatna.

• XXII DYKTANDO KASZUBSKIE

• W ostatnią sobotę 18 listopada w Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Chmielnie odbyło się XXII Dyktando Kaszubskie, w którym wzięło udział 184 zawodników w sześciu kategoriach. Konkurs, jak co roku, składał się z dwóch etapów, po których wyłonieni zostali tegoroczni zwycięzcy. Oprócz bojów z przysłowiowym piórem, uczestnicy mieli okazję cieszyć oko występami orkiestry dętej, zespołu kaszubskiego Chmielanie. Były także stoiska, gdzie można było zakupić m.in kaszubskie książki, gry i inne gadżety. W międzyczasie odbyły się także warsztaty dla uczestników - malowanie na szkle, malowanie na tkaninie, a także warsztaty garncarskie. W tym roku naszą szkołę reprezentowały Anna Jereczek, Łucja Siedlecka oraz Zuzanna Kwasigroch. Po zmaganiach z kaszubską ortografią to właśnie Łucja zdobyła I miejsce stając się tegoroczną laureatką w swojej kategorii - klasach IV-VI. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

• AKTYWNE KASZUBY

• Uczniowie klas IV-VII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie AKTYWNE KASZUBY. W tym roku zadaniem było stworzyć pracę plastyczną pt. "Pocztówka z Abrahamem". Za udział w konkursie uczniowie otrzymali bilety na mecz koszykówki, który odbył się 11 listopada na ERGO Arenie w Gdańsku. Tym razem TREFL SOPOT walczył z LEGIĄ WARSZAWA, którą pokonał z wynikiem 77:69. Na arenie nie brakowało emocji, energii i wrażeń. Była meksykańska fala, zabawa ze światełkami, śpiewy i okrzyki, które z pewnością dały doping sopockiej drużynie.

• Narodowe Święto Niepodległości

• W piątek 10 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Czesława Langa w Kołczygłowach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowana została przez uczniów klasy III b i wychowawcę panią Ewę Hanasko.

W akademii, która rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania polskiego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”, wzięli udział uczniowie klas I - III, dzieci ze szkolnego oddziału przedszkolnego, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, rodzice, babcie i dziadkowie.

Wszyscy zgromadzeni na uroczystości uczestniczyli w pięknej lekcji historii Polski. Uczniowie klasy III b recytowali wiersze i teksty oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Przybliżyli zebranym polską historię, postaci sławnych Polaków, okres zaborów oraz drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Uczniowie wyrazili wdzięczność wszystkim tym, dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu oraz świadectwem pamięci o tych, którzy oddali swe życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce.

• V PRZEGLĄD TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH

• W tym roku w konkursie teatralnym organizowanym przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołczygłowach przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołczygłowach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kołczygłowach wzięły udział 4 grupy. Celem konkursu jest promocja zdrowego stylu życia poprzez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych, zdobycie wiedzy na temat zagrożeń płynących z uzależnień, pobudzanie kreatywnej postawy wykonawców w procesie zdobywania umiejętności ekspresji myśli i uczuć. Uczniowie ze szkół w Kołczygłowach oraz Łubnie rywalizowali między sobą wykazując się kreatywnością oraz talentem aktorskim. Wyniki konkursu prezentują się następująco:

1. Klasa III A - SP im. Czesława Langa w Kołczygłowach

2. Klasa VI B - SP im. Czesława Langa w Kołczygłowach