• AKTYWNE KASZUBY

          • Po raz kolejny uczniowie klas IV-VII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie pt. "Aktywne Kaszuby". Tym razem stworzyli prace plastyczne nawiązujące do osoby księdza prałata Hilarego Jastaka - patrona roku 2024 ustanowionego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W ramach udziału uczniowie otrzymali bilety na mecz siatkówki, w którym miały starcie drużyny TREFL GDAŃSK - PSG STAL NYSA. Oprócz tego uczniowie mieli okazję wejść na wieżę widokową PACHOŁEK, z której rozpościera się przepiękna panorama Gdańska. Odwiedzili także jedno z ważniejszych miejsc dla Kaszubów - Archikatedrę Oliwską, gdzie znajduje się wykonany z czarnego marmuru grobowiec książąt pomorskich. Przed meczem uczniowie mogli także zaczerpnąć nieco powietrza spacerując po Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.

          • "Trudne głoski w wyrazach"

          • Konkurs plastyczny "Trudne głoski w wyrazach"

            6 marca obchodzony był Europejski Dzień Logopedy. W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "Trudne głoski w wyrazach". Konkurs miał na celu upowszechnienie wiedzy logopedycznej oraz pobudzenie kreatywności i aktywności artystycznej uczniów.  Jury zwracało uwagę na staranność i samodzielność prac konkursowych oraz na tematykę. Wybrano pracę w dwóch kategoriach. Laureaci klas 0-IV SP 

            1. Dominik Rudnik klasa 1b oraz Łukasz Marchut klasa 0

            2. Amelia Ginter klasa 0

            3. Milan Kiedrowski klasa 0 oraz Wiktor Nalikowski klasa 1b

             

            Laureaci klas V-VIII SP

            1. Zuzanna Kuligowska klasa 7a

            1. Maja Hołyszewska klasa 6b

             

            Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział. Gratulacje dla laureatów.

             

            Organizator : Marzena Kostrub 

          • Koncert kolęd i pastorałek

          • 22.12.2023 r. odbył się w naszej szkole przygotowany przez pana Teodora Kosiedowskiego i panią Małgorzatę Żmuda Trzebiatowską koncert kolęd i pastorałek. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice. Kolędy i pastorałki usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

            Koncert rozpoczęli nasi najmłodsi – uczniowie klasy 1a – mało popularną w naszym regionie pastorałką „Puk, puk, puk”. W dalszej części zaprezentowane zostały utwory znane i mniej znane. Wśród nich znalazły się takie, jak: Bosy pastuszek, Poszły dzieci do Betlejem, Świeć gwiazdeczko mała świeć, W żłobie leży i inne. Podczas koncertu poznaliśmy również historię każdego z tych utworów. Spędziliśmy czas w miłej atmosferze. Dopisywał nam dobry nastrój, wszak niedługo święta.

            Koncert zakończyły uczennice klasy 6b pastorałką „Gore gwiazda Jezusowi” w wykonaniu dwugłosowym. Wszystkie utwory wykonane były przepięknie i wprowadziły nas w przedświąteczny nastrój.

            Po występach Dyrektor Szkoły Pan Krzysztof Stępień wraz z koordynatorką projektu edukacyjnego Matematyczne Asy wręczyli uczniom nagrody za najlepszy wynik w konkursie matematycznym „LICZ NA SIEBIE” zorganizowanym w ramach projektu mPotęga Fundacji mBanku.

            W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4-8. Uczniowie z najsprawniejszą techniką przeprowadzania obliczeń matematycznych:

            KLASA 4A:

            OSKAR KULIGOWSKI

            WIKTORIA STOLTMAN

            KLASA 4B:

            RENAT LITVINOV

            OLAF JAKOWSKI

            KLASA 5A:

            STANISLAW WIRKUS

            NINA TRAWICKA

            KLASA 5B:

            MATEUSZ MALISZEWSKI

            KAJA FRYMARK

            KLASA 6A:

            FILIP STOLTMAN

            ALEKSANDRA MIKULAK

            KLASA 6B:

            ANNA JERECZEK

            FILIP HARASIUK

            KLASA 7A:

            ADAM DAWIDOWICZ

            DAGMARA ŚWIĄTEK BRZEZINSKA

            KLASA 7B:

            BŁAŻEJ SKROBOT

            ADAM PRZYŁUCKI

            KLASA 8A:

            DAWID LUZAK

            KINGA STOLTMAN

            Dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy!

            Na zakończenie koncertu popłynęły serdeczne życzenia ze strony uczniów i Pana Dyrektora.

          • Lekcja hiszpańskiego

          • Dnia 20 grudnia 2023 roku uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej im. Czesława Langa w Kołczygłowach odwiedziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku w ramach projektu ¡Hola, niños!, którego celem jest rozpowszechnianie nauki języka hiszpańskiego wśród dzieci i młodzieży. Poznanie jednego z najpopularniejszych języków na świecie jest niezwykle istotne dla spełnienia potrzeb ciągle zmieniającego się świata. Przeprowadzone zajęcia pokazały uczniom klas młodszych, że hiszpańska kultura jest bardzo ciekawa, a nauka języka może być ogromną przyjemnością i zabawą. Uczniowie bardzo chętnie i z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach podczas których, otrzymali upominki w postaci piórników oraz worko - plecaków.

            Dziękujemy!

          • Warsztaty kreatywności

          • Dnia 18.12.2023 roku niepełnosprawni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników, babeczek oraz ciast, które przygotowywali wspólnie z nauczycielami wspomagającymi. Przygotowane słodkości umiliły nam spędzony czas dnia 19 grudnia 2023 roku podczas warsztatów kreatywności, w trakcie których ozdabialiśmy świąteczne bombki. Nasi uczniowie otrzymali upominki, których sponsorem była firma Yope za co serdecznie dziękujemy! Życzymy Wszystkim Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

          • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          •      W czwartek 14.12.2023 r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wszyscy włożyli wiele pracy i serca w jego przygotowanie. Dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie bardzo się zaangażowali z czego ogromnie się cieszymy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w przeróżne,  własnoręcznie wykonane świąteczne dekoracje i upominki. Były też różne pyszne domowe ciasta, babeczki, pierogi  oraz świąteczna herbatka. Czas umilały nam świąteczne piosenki.

            Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem – za co serdecznie Wszystkim dziękujemy. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na potrzeby wszystkich uczniów naszej szkoły.

          • KASZUBSKIE PIERNICZKI

          • W ramach zajęć z języka kaszubskiego, w przedświątecznym klimacie uczniowie klas I-III wybrali się do Zagrody Styp-Rekowskich w Płotowie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypiekania pierników. Poznali historię tego świątecznego ciastka i czynnie brali udział w ich tworzeniu. W międzyczasie tworzyli także kartki świąteczne, wzięli udział w konkursie na najdłuższy "lińcuch" choinkowy. Na koniec, każdy z uczestników udekorował swoje pierniki, które zapakował w własnoręcznie ozdobiony słoiczek różnymi, nie tylko świątecznymi motywami.

          • Uroczystość nadania imienia Czesława Langa naszej szkole - radość, duma, wyzwanie

          • Długo przygotowywaliśmy się do uroczystych obchodów nadania imienia Czesława Langa naszej szkole. Tliła się w nas obawa, czy wszystko się uda, czy podołamy wyzwaniu, czy godnie zaprezentujemy się przed naszym Patronem i gośćmi, którzy swoją obecnością zaszczycą szkolną społeczność w tym wyjątkowym i historycznym dniu. Jednak nasz wysiłek, czas przygotowań i zaangażowanie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły doprowadziły do szczęśliwego finału, który urzeczywistnił się podczas dwóch radosnych dni święta Patrona szkoły Czesława Langa, szkolnej i szerzej, całej lokalnej społeczności gminy Kołczygłowy.

            W niedzielę 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla odbyła się msza święta z udziałem Czesława Langa, jego rodziny, przyjaciół i współpracowników oraz uczniów, ich rodziców, nauczycieli i przedstawicieli władz naszej gminy. Nabożeństwo koncelebrowane przez Jego Magnificencję ks. Rektora Zdzisława Klafkę, ks. proboszcza Pawła Młyńskiego i księdza Jana Flaczyńskiego,  byłego wieloletniego proboszcza parafii Kołczygłowy, miało szczególnie uroczysty charakter i dodatkowo uświetnione występem zespołu „Modraki”  z Parchowa.  

            Następnego dnia uroczystość była kontynuowana w szkole. W sali sportowej zgromadziło się około 400 osób pragnących wyrazić radość z okazji nadania szkole imienia Czesława Langa oraz oddać honor i uznanie wybitnemu sportowcowi, wicemistrzowi olimpijskiemu, medaliście mistrzostw Polski i mistrzostw świata, triumfatorowi wielu krajowych i zagranicznych wyścigów amatorskich i zawodowych, organizatorowi Tour de Pologne – najbardziej rozpoznawalnej sportowej marki w Polsce i szeregu innych wydarzeń sportowych dla miłośników kolarstwa.

            Wyraźnie wzruszonego Patrona wraz z małżonką Panią Elżbietą wprowadzili na miejsce uroczystości dyrektor Krzysztof Stępień i wicedyrektor Jolanta Roda wraz z uczniami Lilianną Telegą oraz Aleksandrem Marchutem. Po wręczeniu bukietów kwiatów rozpoczęła się uroczystość. Przewodniczący Rady Gminy Kołczygłowy pan Mirosław Krauze odczytał uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Kołczygłowach imienia Czesława Langa. Dyrektor szkoły Krzysztof Stępień wykorzystując cytaty z biografii Czesława Langa „Zawodowiec” przedstawił pierwszy etap życia, sportowych wyborów i  kolarskich osiągnięć Patrona - okres związany z Kołczygłowami, Barnowcem, Barnowem, Gostkowem i Bytowem. W tej części uczestnicy uroczystości usłyszeli o osobach, które otaczały Mistrza, kształtowały jego charakter i postawy, wspierały w drodze na szczyty sławy. Przebieg kariery sportowej, od zdobycia srebrnego medalu olimpijskiego w Moskwie w 1980 r. przez kolejne sukcesy w rywalizacji krajowej i światowej, po okres, kiedy Czesław Lang został pierwszym zawodowym kolarzem z Polski i ówczesnego bloku wschodniego, przedstawił osobiście nasz Patron. W emocjonalnej wypowiedzi Czesław Lang wspomniał też o swoich przyjaciołach z kolarskiego peletonu – Krzysztofie Sujce, Janie Faltynie i Henryku Charuckim. W artystycznej części uroczystości wspaniale zaprezentowali się nasi uczniowie. Pokaz tańców kaszubskich w wykonaniu zespołu „Zeloné òczka” zachwycił wszystkich uczestników, którzy gromkimi oklaskami nagrodzili także naszych śpiewających artystów. Swoimi akrobatycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze zaimponował wszystkim Szymon Wilde.

            Swoje wyrazy uznania dla osiągnięć Czesława Langa i z okazji nadania jego imienia szkole w Kołczygłowach złożyli m.in. wójt gminy Artur Kalinowski, reprezentująca Pomorskiego Kuratora Oświaty Małgorzatę Bielang pani Dorota Hedeszyńska, przewodniczący Rady Rodziców Mariusz Kosior oraz wybitny komentator zawodów kolarskich Włodzimierz Rezner.

            Ostatnim akordem uroczystości było odsłonięcie czternastotonowego obelisku upamiętniającego Patrona szkoły i poniedziałkowe wydarzenie oraz złożenie podpisu przez Czesława Langa na muralu zdobiącym budynek szkoły.

            W czasie poczęstunku uczestnicy dzielili się wrażeniami z uroczystości, wyrażali uznanie dla postawy i występów uczniów, a nasz Patron Czesław Lang składał autografy w swojej książce „Zawodowiec” dla bardzo, bardzo wielu osób, dla których stała się ona szczególnie cenną pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

            To historyczne wydarzenie udało się godnie i z rozmachem zrealizować dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu naszych uczniów, nauczycieli, rodziców i przy wyjątkowym wsparciu pracowników Urzędu Gminy w Kołczygłowach, Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołczygłowach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołczygłowach oraz nieocenionej pomocy zespołu Lang Team.

          • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • Zapraszamy Wszystkich chętnych na

            KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY,

            który odbędzie się 14 grudnia 2023r. (czwartek), w godz. od 9:00 do 12:00 w naszej szkole

            (łącznik górny). Podczas kiermaszu będzie można zakupić ozdoby świąteczne, stroiki, słodkości itp.

            Przyjdź i razem z nami spędź ten miło czas.

          • Teatr w naszj szkole

          • 28.11.2023r. do naszej Szkole zawitał TEATR KURTYNA z Krakowa. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obejrzeli bajkę profilaktyczną pt. „Dziki zachód” natomiast uczniowie z klas IV-VIII spektakl pt. „Dwa bieguny”. Oba przedstawienia zawierały treści o charakterze wychowawczo-profilaktycznym. Aktorzy w sposób profesjonalny oraz dostosowany do grup wiekowych przybliżyli postawy asertywnych postaw związanych z nakłanianiem do  niebezpiecznych zachowań i zagrożonych zgubnymi skutkami dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego.  

          • Z wizytą w fabryce bombek...

          • 21 listopada br. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Fabryki Bombek Testpol w Nacławiu. Podczas pobytu poznali historię pojawienia się choinki i ozdób choinkowych w Polsce oraz wszystkie etapy powstawania bombek: dmuchanie, srebrzenie i dekorowanie. Z ogromnym zapałem, według własnego pomysłu, ozdabiali bombki, które zabrali do domu. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas już w świąteczny nastrój.